40 yıllık emek boşa gitmesin: Kahramanmaraş’tan ilçe bazlı teşvik ve çek takas sistemi için uyarı

Kahramanmaraş, 80’li yıllarda verilen teşviklerle, bugün dünyanın önde gelen markalarına üretim yapan bir dokumacılık merkezi. Kentte geçtiğimiz yıl 1.5 milyar dolarlık ihracata imza atıldı. Sarsıntının akabinde endüstrici ve işletmeler yaralarını sarmaya çalışırken; toparlanmanın devletin katkısı olmadan gerçekleşmeyeceği ve şayet bu yapılamazsa, 40 yılda elde edilen muvaffakiyetlerin kaybedileceği değerle vurgulanıyor. Kentte toplam 29 bin esnaf ve bine yakın sanayi tesisi mevcut. Yılsonunda 2.5 milyar dolarlık ihracata ulaşma maksadını ertelemek zorunda kalan iş dünyasının en büyük beklentisi ise teşviklerin ilçeler özelinde belirlenmesi, 6 Nisan’da yürürlüğe girmesi beklenen çek takas süreçlerinin ise durdurulması.

TEŞVİKLERDE ADALET

Kahramanmaraş’ta basın mensuplarıyla bir ortaya gelen iş dünyası temsilcileri, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclis Lideri Mehmet Hanefi Öksüz ve İstanbul Dokuma ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Lideri Ahmet Öksüz’ün mesken sahipliğinde, sarsıntı felaketinin iş dünyasına tesirlerini kıymetlendirdi. Toplantıya, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Lideri Mustafa Narlı ve çok sayıda iş dünyası temsilcisi katıldı. Mehmet Hanefi Öksüz, “Tekstil ihracatımızın yarısını bu kent karşılıyor. Endüstrici bu yükün altından devlet dayanağı olmadan kalkamaz. Burada adalet istiyoruz. İlçe bazlı dayanaklar verilsin” dedi.

ENERJİ DESTEĞİ

Sanayiciye yaklaşık 5 yıl boyunca güç dayanağı verilmesi gerektiğine dikkat çeken Öksüz, kentten göçlerle ilgili ise şunları söyledi: “Neredeyse yüzde 50’ye yakın göç var. Endüstriciler olarak burayı terketmeyiz. Göç edenlerin de sanayi tesisleri açılınca geri döneceğine inanıyoruz.”

KMTSO Lideri Mustafa Buluntu da her bölüme takviye beklediklerini söyleyerek, “Sadece küçük sanayi sitesinde 2 bin 500 işyeri var. Bin 500’ü hasarlı. Üretim üslerini ayağa kaldıramazsak 40 yılda yakaladığımız muvaffakiyetleri kaybedebiliriz. 200 bine yakın yetiştirilmiş çalışanımızı kaybediyoruz. Kredi borcumuzun da süratle yapılandırılması lazım. Orta ölçekli bir firmanın süreç hacmi 100 milyon TL. 6 Nisan’da çek takas sistemi yürürlüğe girecek. Çeklerin şu an ödenme bahtı yok. 6 Nisan’daki çeklerin takas sürecinin durması ve uzatılması lazım. Gerekirse çek ödeme kredisi çıkarılmalı yoksa bizimle birlikte Türkiye genelinde öbür işletmeler de batacak” açıklamasını yaptı.

(Soldan sağa) Ahmet Öksüz – Mehmet Hanefi Öksüz – Mustafa Buluntu 

BÖLGEDEKİ BEKLENTİLER NELER

– 6. bölge teşvikinden çok 5084 sayılı teşviki istiyoruz. Sanayi tesislerinin en büyük sarfiyatı elektrik. SGK ödemelerine ve makine alımına gümrük muafiyeti bekliyoruz.

– Dokumada, mutfak eşyalarında ve kuyumculukta çalışanların kent dışında istihdam edilmemesi gerekiyor.

– Kimsenin yeni yatırım yapacak hevesi de bekleyecek bir günümüz de yok, acil ne yapılması gerekiyorsa çabucak yapılmalı. Biz dilenmiyoruz, devletimize gereksinimimiz var.

– Esnafa sermaye takviyesi gerekiyor. Zincir marketlere ruhsat verilmemeli. Yardım yemeklerinde kullanılan eserler lokal esnaftan temin edilmeli.

– Altınşehir, Kuyumcukent için değerli yatırımlar yapıldı, ziyanların yerinde tahlili kıymetli.

‘İŞÇİYE TEŞVİK’

İstanbul Dokumacılık ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Ahmet Öksüz’e nazaran, kentteki 1.5 milyar dolarlık ihracat endüstrinin büyüklüğünü göstermek için kâfi değil. “Aslında 1.5 milyar doların çok üstünde dokumacılık üretimi var” diyen Öksüz, “Asgari fiyatın üzerinde bir çıkarla çalışanları çekmemiz gerekiyor. Patron hissesi ve emekçi hissesinin SGK kesintilerinin çalışana verilmesi, çalışanı da TEŞVİK etmek gerekiyor” yorumunda bulundu.

Bakırcılar Çarşısı, yakın vakitte yapılan yenileme nedeniyle hala ayakta. Birçok çarşı esnafı gidecek bir yeri olmadığı için dükkânlarını açmaya başlamış, kapalı olanların birçok ise sarsıntıda hayatını kaybeden esnaflara ilişkin. Bir kuyumcu, “İnsanlar nakit para tutmamak için almak, kentten giderken nakit bulmak için de altın satmak istiyor” diyor.

‘PAZARLARIMIZI KAYBEDECEĞİZ’

Arıkan Mensucat İdare Şurası Lideri Mahmut Arıkan, dokuma ve örme kumaşta Kahramanmaraş’ın hissesinin yüzde 40 olduğunu ve dünyanın sayılı markalarına üretim yaptıklarını söyledi. Arıkan, “Devlet takviyesi olmazsa makineler eritmeye sarfiyat. Müşterilerimiz Bangladeş, Vietnam, Kamboçya ve Hindistan üzere ülkelerle görüşme halinde. 40 yılda kazandık bu müşterileri. Süratle toparlamazsak pazarlarımızı kaybedeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir