ABD cezayı kesti… 200 milyon dolar

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesinden (SEC) yapılan açıklamada, şirket ve eski yöneticisi Dennis A. Muilenburg’un 2018 ve 2019’da Boeing uçaklarının kazalarının akabinde kamuoyunu aldatıcı açıklamalar yapmakla suçlandığı aktarıldı.

Açıklamada, Boeing ve Muilenburg’un birinci kazanın akabinde uçak güvenliği ile ilgili devam eden bir sorunun olduğunu bildikleri, buna karşın 737 MAX uçağının “uçan rastgele bir uçak kadar güvenli” olduğuna dair teminat verdikleri kaydedildi.

İkinci kazanın akabinde Boeing ve Muilenburg’ün aksi bilgilerin farkında olmalarına karşın kamuoyuna garanti vermeye devam ettiği belirtilen açıklamada, şirketin yatırımcıları 737 MAX uçağı hakkında yanılttığı suçlamaları karşısında mutabakat yoluna giderek 200 milyon dolar, Muilenburg’ün de 1 milyon dolar ödeyeceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SEC Lideri Gensler, “Bu iki uçak kazasının yol açtığı trajik can kaybını tanım edecek hiçbir söz yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Gensler, kriz anlarında halka açık şirketlerin ve yöneticilerin piyasalara tam, adil ve gerçeğe uygun açıklamalar yapmasının bilhassa kıymetli olduğunu vurguladı.

346 CAN GİTTİ

Endonezya’da Lion Hava Yollarına ilişkin “JT 610” sefer sayılı Boeing “737 Max 8” tipi uçak, 29 Ekim 2018’de Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere havalandıktan kısa mühlet sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin ömrünü yitirdiği kaza, “bu tip uçakların birinci kazası” olarak tarihe geçmişti.

Etiyopya Hava Yollarına ilişkin Boeing “737 Max 8” tipi yolcu uçağı da 10 Mart 2019’da Addis Ababa’dan Kenya’nın başşehri Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa müddet sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti. Etiyopya’daki kazanın akabinde Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya’nın da ortalarında bulunduğu birçok ülke, “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını süreksiz olarak durdurmuş ve hava alanlarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her 2 kazaya da uçaklardaki yükseliş açısını ayarlayan sensörler ortasındaki data uyuşmazlığının yol açtığı tespit edilmişti.

Boeing, geçen yıl ocak ayında, ABD Adalet Bakanlığı ile imzaladığı yasal uzlaşma kapsamında kazalarda hayatını kaybedenlerin aileleri ile müşterisi hava yolu şirketlerine tazminat ve ayrıyeten Federal Havacılık Yönetimini (FAA) yanılttığı için isimli para cezası ödemeyi kabul etmişti.

Şirketin tazminat ödemeleri ve para cezası toplamı 2,5 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir