ABD: Rusya ve Ukrayna arasında diyalog için fırsat bekliyoruz

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği Süreksiz Maslahatgüzarı Elizabeth Rood, Rus haber ajansı Ria’ya verdiği röportajda, ABD ile Rusya ortasındaki ilgiler ve Ukrayna’daki savaş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya ile ABD ortasında Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Mutabakatı’nın (New START) uzatılması konusunda ikili istişare komitesinin yarın Mısır’ın başşehri Kahire’de toplantı yapacağına dikkati çeken Rood, ülkesinin dünyada barışçıl sistem için çabaladığını lisana getirdi.

‘Nükleer savaşı önlemekten daha büyük bir misyonumuz yok’

Rood, “Nükleer tansiyonun yükselmesini ve nükleer savaş riskini önlemekten daha büyük vazifemiz yok. ‘New START’ muahedesinin da gayesi budur” dedi.

ABD Lideri Joe Biden ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in İsviçre’nin Cenevre kentinde geçen yıl bir ortaya geldiğini anımsatan Rood, iki önderin istikrarlı ve öngörülebilir bir sistemin oluşturulması konusunu ele aldıklarına dikkati çekti.

Rood, “Maalesef Rusya Ukrayna’da savaş yürütürken stratejik diyaloğun sürdürülmesini düşünmek zordur. Lakin ABD nükleer silahların kısıtlanması ve nükleer risklerin azaltılması tarafında onlarca yıldır çok çalıştı. Gezegenimizin daha barışçıl olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ek silah denetim düzeneklerinin oluşturulması tarafında teşebbüslerini sürdüreceklerini lisana getiren Rood, iki ülke ortasında stratejik diyaloğun başlatılması için fırsat beklediklerini belirtti.

‘İlişkilerin sürdürülmesinden yanayız’

Rood, iki ülkenin büyükelçilik çalışan sayısının azaldığına dikkati çekerek “Buna karşın Rusya ile çalışma düzeyinde bağlantı kanallarımız var ve büyükelçiliklerimizin çalışmasını sağlamak için gerekli olan birçok mevzuyu görüşebiliyoruz. İkili bağlantıların süratle düzeleceğini düşünmüyorum. Lakin biz hala buradayız ve tüm kıymetli hususları istişare ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Rusya ile alakaların sürdürülmesinden yana olduklarını vurgulayan Rood, şöyle devam etti: “Bir yıl evvel Rusya ile güvenlik tasaları mevzularını görüşmek için tekliflerden oluşan bir paket sunduk. Maalesef Putin, bu tekliflere yanıt vermek yerine Ukrayna ile saldırgan savaş başlattı. Bu nedenle ABD’deki seçimlerinin sonuçlarından bağımsız olarak ilgilerimizin yakın gelecekte kıymetli ölçüde düzeleceğini düşünmek güç. Ben bu türlü bir düzgünleşme beklemiyorum. Ruslarla değil, Rus idaresiyle meselemiz var.”

ABD ile Rusya ortasında tutuklu değişimine ait istişareleri özel kanallar üzerinden sürdürdüklerini kaydeden Rood, Rusya’ya bununla ilgili “ciddi” teklifler sunduklarını lakin karşılık almadıklarını söyledi.

‘Savaşın sona ermesini istiyoruz’

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) mesken sahipliğinde Ankara’da 14 Kasım’da CIA ile Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) ortasında gerçekleştirilen görüşmeye değinen Rood, bu görüşmede nükleer risklerin yönetilmesi konusunun ele alındığı bilgisini paylaştı.

Rood, CIA Yöneticisi Bill Burns ile SVR Lideri Sergey Narışkin‘in Ukrayna sıkıntısını görüşmediklerini kaydederek “Ukrayna’nın, bu sıkıntının adil ve kalıcı tahlilinin ne biçimde olacağı konusunda karar vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Ukrayna’nın yerine müzakereleri yürütmek ABD’nin işi değil. Zira bu Rusya’nın Batı ve ABD ile savaşı değil. Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı bir savaştır” halinde konuştu.

Rusya’nın, Birleşmiş Milletlerin (BM) prensipleri doğrultusunda Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için müzakerelerden yana olmadığını savunan Rood, ABD’nin ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliği ile ilgili BM kararlarının uygulanmasından yana olduğunu vurguladı.

Rood, Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın sona ermesini ve barışın sağlanmasını istediklerini belirterek “Rusya’yı Ukrayna ile savaşı sonlandırmaya çağırıyoruz. Rusya’yı Ukrayna topraklarından yani ele geçirdiği ve BM tüzüğünü ihlal ederek yasa dışı ilhak ettiği tüm topraklardan tüm birliklerini çekmeye çağırıyoruz” dedi.

CIA ile Rusya Dış İstihbarat Servisi ortasında tekrar görüşmenin planlanıp planlanmadığı istikametindeki soruyu yanıtlayan Rood, “Buna gereksinim olursa, bu tıp görüşmenin tekrar yapılacağından eminim. Şimdilik bu bahiste bir şey planlanmıyor” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir