Acil servisler doldu taştı

İzmir’de kış ayları ile birlikte artan üst teneffüs yolu hastalıkları nedeniyle çocuk acil servislerinde oluşan kuyrukların sonu gelmiyor. İzmir Tabip Odası Lideri Süleyman Kaynak, kışa maskesiz girilmesi ve çocuk-öğrenci kümesinde gözetici aşı yapılmaması nedeniyle Sıhhat Bakanlığı’nı eleştirdi. Ağır bakımlardaki hareketliğe de dikkat çeken Kaynak, acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

‘Yoğun bakımlar hareketli’

Astım ve gibisi üst teneffüs yolu hastalıkların ağır seyrettiğine dikkat çeken Kaynak, şöyle konuştu: “Muhtemelen bütün Türkiye’de fakat ben İzmir özelini söyleyeyim. Bütün hastanelerin acil servisleri bilhassa çocuk acil servisleri, geceleri ile hafta sonları inanılmaz kalabalık ve kuyruklar halinde beşerler sıra bekliyor. Ağır bakımlar üst teneffüs yolu enfeksiyonları ve komplikasyonları nedeniyle yaz aylarına nazaran hayli hareketli. Bu bahiste ağustos- eylül ayı başı üzere kamu idaresini ve kamuoyunu aydınlatacak uyaracak açıklamalarda bulunduk. Neydi bu açıklamalar? Covidin bitmediğini, tedbirlerin sürdürülmesinin çok hayati olduğunu vurguladık. Maske takılmasının değerli olduğunu ve kamu otoritesinin toplumu yönlendirmesi ve kural koyması gerektiğini söz ettik. Kamu otoritesi ve Sıhhat Bakanlığı hiçbir vakit maske konusuna değinmedi.”

‘Maske uyarısı dikkate alınmadı’

Maske kullanımının kıymetine değinen Kaynak şöyle devam etti:
“Maske yalnızca covidden değil, kış periyodunun viral üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı da önemli müdafaa sağlamıştı. Artık maske kullanılmıyor. Bilhassa okul çocuklarımızın kış viral enfeksiyonlarına karşı korunmasını sağlayacak aşılamanın, risk kümeleri ile birlikte yapılması gerekirdi. Maske çok değerli bir önleyici öge olarak dikkate alınmadı. Çocuk yaş kümesi ve öğrencilerin kış periyodundaki viral enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlayacak aşı üzere tedbirler tekrar sıhhat otoritesi tarafından ele alınmadı.”

‘Sağlık sistemi baştan dizayn edilmeli’

Salgınların bilhassa okul çağındaki çocukları olumsuz etkilediğini lisana getiren Süleyman Kaynak kelamlarını şöyle tamamladı: “Yoğun bir üst teneffüs yolu enfeksiyonu problemi ile karşı karşıyayız. Okullarda birtakım sınıflarda bazen yüzde 50, bazen daha fazla öğrenci devamsızlığı ortaya çıkmış durumda. Eğitimi çok ağır etkiliyor. Eğitimin randımanında düşmeye yol açıyor. Toplumda da ekonomik kayba yol açıyor. Sıhhat sistemi de ağır hasta yayılımı karşısında çok yüklenme ile karşı karşıya kalıyor. Tedbirler almadığınız vakit bu salgınları covidde de olduğu üzere üçüncü basamak sıhhat sistemi ile çözmeniz mümkün değildir. Sıhhat sistemi baştan dizayn edilmelidir, düzenlenmelidir. Bunlarla öbür türlü baş edemeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir