Ahmet Davutoğlu: “Seçimleri ertelemek sivil darbe girişimidir”

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı felaketlerinden sonra AKP’li isimlerden peş peşe “Seçimler ertelenebilir” açıklaması geldi.

Reuters’a konuşan bir AKP’li yetkili, “Düşünsenize Urfa’ya, Hatay’a, başka kentlere gidip sandık mı koyacaksınız? Bu mümkün mü? OHAL ortada, TBMM’nin de takviye vermesi lazım. Biraz erteleme olmalı. Ortak bir yol bulunur fakat kasım ayı en makul vakit üzere gözüküyor” dedi.

Daha sonra AKP’li Bülent Arınç, “Ayet-i kerime mi var ertelenemez diye?” çıkışını yaptı.

Altılı Masa olarak da bilinen Millet İttifakı’nın üyelerinden CHP’nin başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçimler vaktinde yapılacak” dedi, ertelemenin mümkün olmadığının altını çizdi: “Anayasa açık, yalnızca savaş durumunda ertelenebilir.”

Ardından Zafer Partisi önderi Ümit Özdağ, “Bülent Arınç hakkında cürüm duyurusunda bulunuyoruz, bu bir darbe girişimidir” tabirlerini kullandı.

Millet İttifakı’nın bir öteki üyesi Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, TV5 ekranlarına konuk oldu. Davutoğlu, “Felaket günlerinden geçtiğimiz hakikat ancak seçim ertelenemez. Anayasanın ilga edilmesi sivil darbe teşebbüsüdür. Bu ülkede Osmanlı’dan beri en güç vakitte bile seçim yapılır, seçmen kayıtları her yerde vardır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir