AKP’li belediyenin ‘arazi’ oyununu CHP ifşa etti

Malatya’nın AKP’li Doğanşehir Belediyesine ilişkin olan 20 dönümlük arazinin 2020 yılında vefat eden Doğanşehir Belediye Lideri Vahap Küçük’e ilişkin olan şirkete ihale yoluyla verildiği ve fabrika yapılmak hedefiyle arazinin konut alanından ticari alana çevrildiği öğrenildi.

CHP Malatya vilayet Lideri Enver Kiraz, AKP’li Doğanşehir Belediyesine ilişkin olan ve belediye başkanlığı vazifesinde vefat eden Vahap Küçük’ün sahip olduğu şirkete fabrika kurmak maksadıyla ihaleyle verilen ve konut alanından ticari alana çevrilen 20 dönümlük arazinin tekrar konut alanına çevrildiğini ileri sürdü.

“FABRİKA KURULACAKTI FAKAT BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR”

Belediye Lideri Vahap Küçük’ün vefatının akabinde fabrika yapılmak için alınan arazinin fabrika yapılmaktan vazgeçildiğini belirten Kiraz, “İçerisinde bulunduğumuz yer 20 dönümlük belediyeye ilişkin bir alandı. Yaklaşık 2 yıl kadar evvel merhum belediye lideri Vahap Küçük vaktinde burası belediye tarafından satılmak üzere ihaleye çıkarıldı. Biz o süreçte ‘Bu alanlar belediyenin değerli alanları, yok değerine birilerine satıyorsunuz bu hakikat değil’ dedik. Onlarda ‘Buraya bin kişiyi istihdam edecek bir fabrika kurulacak’ yanıtını vermişlerdi.

İhaleden öncede burayı alıp fabrika yapacaklarını ilan etmişlerdi. Yani ihalede usulsüzlük kelam konusuydu, ihaleye fesat karıştırma vardı, ihale açısından her türlü aksaklıklar olmasına karşın biz olayı sorguladığımızda bin kişinin çalışacağı bir fabrika yapılacak demişlerdi ve belediyeden sattılar.

Belediye liderinin şirketi tarafından bu alan alındı. O günkü parayla yok kıymetine aldı. İhaleye giren olmadı, aslında ihale öncesi “biz alacağız” diye ilan etmişlerdi. İhale sonrası temeller kazılmıştı. Bizde belediye meclis üyelerimiz ile birlikte “fabrika yapılacaksa buna karşı çıkmayalım” dedik. “Doğanşehir’in yatırıma, fabrikaya, istihdama gereksinimi var” demiştik. Buradaki işsizliği önler diye belediye meclis üyelerimiz daha olumlu yaklaştılar. “Fabrika yapacaksanız yapın, bizde bunun yanında oluruz” dedik.

Belediye Lideri merhum olduktan sonra fabrika yapılmaktan vazgeçildi. Belediyenin alanı olan bu taşınmaz, belediye meclisinde yapılan görüşmede ticari alandan çıkarılmış. Burası bütün Doğanşehirlilerin fakat bu alan birilerine peşkeş çekiliyor. Doğanşehir’in malının peşkeş çekilmesine göz yummayıp, her platformda lisana getireceğiz. Doğanşehirlilerinde buna sahip çıkması lazım. Arkadaşlarımız araştırıyor, kesinlikle mevzuyu yargıya da taşıyacağız. Bu kadar rantın döndüğü bir belediyede hakikat işlerin yapılması mümkün görülmüyor. Doğanşehir Belediyesi’nin haksız bir uygulaması var. Bunun siyasi ve tüzel olarak takipçisi olacağız. Doğanşehirlilerin malı, kesinlikle Doğanşehirlilerin olacak” diye konuştu.

“FABRİKA YAPILMAYACAKSA BELEDİYEYE DEVREDİLMELİ”

Doğanşehir Belediye Meclis Üyesi Murat İnan ise; “4 yıldır Doğanşehir Belediyesi gayrimenkul satışıyla anılmaktadır. 78 taşınmazın satışı gerçekleştirildi. Biz tamamına karşı çıktık. Denetleme Komitesi’nde üyeyim, kasasında para olan bir belediye lakin daima bir taşınmaz satışı gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki günlerde de taşınmaz satışı kelam konusu, biz küme olarak karşısında durduk. 20 dönümlük alan fabrika yapılmayacaksa belediyeye devredilmelidir” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir