Atık minyatürle buluştu

Atık hususların sanat yapıtına dönüştürüldüğü “Döngü Minyatür” standı Üsküdar Belediyesinin katkılarıyla sanatseverlerle buluştu. Nevmekân Kıyı Galeri’de açılan stantta 19 sanatkarın 67 yapıtı yer alıyor. Küratörlüğünü Gülşah Pestil ve Meyçem Ezengin’in yaptığı stantta sanatkarlar kâğıt, beton, plastik, metal, deri başta olmak üzere çeşitli malzemelerden minyatür eserler ortaya çıkardı.

GELENEKSEL SANATLA BİRİNCİ BULUŞMA

Sergi açılışına, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen ve birçok ünlü isim katıldı. Sanatkarlara çalışmalarında tecrübelerini aktaran minyatür sanatkarı Taner Alakuş sanatı milletlerarası alana taşımak gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Proje, iki yıl evvel ne yapalım diye düşünürken ortaya çıktı. Genç sanatkarlarımız atıklardan hayal güçleriyle eserler oluşturdu. Klâsik sanatlarda birinci kere atık hususlardan minyatür eserler yapıldı. Sıradan şeylere sıra dışı mana ve kıymet yükleyerek onları sanat yapıtı yapıyoruz. Kentsel atıklardan minyatür eserler oluşturmaya devam edeceğiz.”

SADECE KİTAP SANATI OLMADIĞINI GÖSTERDİK

Küratörlerden Gülşah Pestil minyatürün yalnızca kitap sanatı olmadığını tabir ederek “Sergimizin misyonlarından biri de minyatür sanatının yalnızca küçük boyutlu kitap yapıtları olmadığını, tıpkı vakitte çağdaş sanatın farklı bir tabir biçimi olduğunu ortaya koymak. Biz de bunu klâsik materyalin dışına çıkarak göstermek istedik” dedi.

Sergiyi ziyaret eden sanatseverlerden Aleyna Aslan “Geleneksel sanat aslında art planda kalmıştı, tekrar revaç bulmaya başladı. Bu beni nitekim çok memnun ediyor. Klasiğin çağdaş sanatla buluşması ve tekrardan insanların önüne stantla çıkması, bu kadar ilgi görmesi hakikaten gurur verici” değerlendirmesinde bulundu. Stant, Nevmekân Kıyı Galeri’de 7 Ekim’e kadar görülebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir