Borsada banka günleri

Banka paylarında dün gözlenen güçlü alımlar bugün de devam ederken, bankacılık endeksinde iki günlük yükseliş yüzde 14’e yaklaştı.

Dolardaki yatay seyir ve düşük faiz getirilerinin yatırımcıları pay senetlerine yönelttiğini belirten analistler, banka paylarındaki fiyatlamaların hala düşük olması ve üçüncü çeyrekteki güçlü bilançoların bu kağıtları öne çıkarttığına işaret ediyor.

Dünya’da yer alan habere nazaran, Pay senetleri piyasasında yabancı yatırımcı tartısının çok düşmüş olması, derinliğin azalması, yerli yatırımcının ise daha kısa vadeli hareket etmesinin de pay piyasasında eskiye nazaran çok daha sert günlük hareketleri beraberinde getirdiği belirtiliyor.

BIST 100 endeksi dün günü yüzde 1,9 yükselişle tamamlarken, bankacılık endeksindeki yükseliş ise yüzde 6,3 olarak gerçekleşti.

Bugün saat 14:00 prestijiyle BIST 100 endeksi yüzde 2,4 primli seyrederken, bankacılık endeksi ise yüzde 6,9 yükseldi.

Buna nazaran banka paylarında iki günlük yükseliş yüzde 14’e yaklaştı.

‘Yatırımcılar ucuz olana yöneliyor’

GCM Yatırım Analisti Kaan Kutsar, banka paylarının fiyatlamalarının hâlâ ucuz kaldığını belirterek, “Endeks dolar bazlı doruğunu geçtiği için, üst istikametli harekete katılmak isteyen yatırımcılar ucuz olana yöneliyor. Bankaların esasen bilançoları hoş, kârları yüksek; ucuz da kalmalarının tesiriyle bu yükselişe öncülük ediyorlar” dedi.

Endekste rallilerin artık eskiye nazaran yüzdesel bazda çok daha üst oranlarda gerçekleştiğini belirten Kutsar, “Yabancı takası oranı yüzde 29,54, yani tarihin en düşük düzeylerinde. Daima azalmaya da devam ediyor. Yabancılar çıkıyor, yerlilik oranı artıyor. Yerli yatırımcımız da ekseriyetle kısa vadeli hareketlere odaklanan küçük yatırımcılar. Momentumdan faydalanmaya çalışan yatırımcı tipi çoklukla. Bu da yüzdesel hareketlerin artmasına neden oluyor” dedi ve ekledi:

“İnsanlar hareket üst gittiği sürece o harekete çok daha süratli katılma isteği içine giriyor. Bu da fiyatlamanın yüzdesinin günlük dönemde yüksek olmasına neden oluyor.”

Kutsar, banka payları ile ilgili olarak da, “Sanayi payları endeksi zati taşıdı. Bunun peşinden bankacılık rallisi gelir mi, herkes bunu takip ediyordu. Şu anda bu gerçekleşiyor… Bankalar hâlâ ucuz. Hem rasyoları destekliyor, hem kârlar güzel, yatırımcı da bu tarafa katılmak istiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir