Deprem felaketi sonrası Miçotakis’ten ‘işbirliği’ açıklaması

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde Türk yetkililerle işbirliği içinde kurtarma çalışmalarına dayanak verdiklerini söyledi.

Miçotakis, CNN’e yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın Türkiye’ye dayanak olmak için harekete geçen birinci ülkelerden olduğunu belirterek, “Şartlar çok sıkıntı fakat Türk yetkililerle çok düzgün işbirliği içindeyiz.” dedi.

Türk ve Yunan halklarının dost olduğunu, artık uyuşmazlıkların bir kenara bırakılması gerektiğini tabir eden Miçotakis, şu anda önceliğin enkaz altından insanların kurtarılması olduğunu söyledi.

Miçotakis, 1999 Marmara ve Atina sarsıntılarında de Türkiye ve Yunanistan’ın birbirine yardım ettiğini hatırlatarak, “bu dehşetli olayın uzun vadeli sonuçlarında da” Türkiye’nin yanında olmayı sürdüreceklerini lisana getirdi.

Siyasi partilerden dayanak mesajları

İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi, gençlik kollarıyla Türkiye’deki depremzedeler için besin ve çeşitli muhtaçlık unsurlarını toplamak üzere yardım kampanyası başlattığını duyurdu.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE), yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ve Suriye halklarına her türlü takviye için Yunan halkına davette bulundu.

Açıklamada, sendika ve çeşitli kurumlar aracılığıyla yardım gereci ve kan bağışı kampanyalarının desteklenmesi, istekli tabip ve sıhhat işçisinin Türkiye’ye takviyeye gönderilmesi talep edildi.

Ana muhalefet partisi SYRIZA da “Herkes için Dayanışma” kuruluşunun düzenlediği Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yönelik yardım kampanyasını desteklediğini açıkladı.

Mera25 Partisi Lideri Yanis Varufakis, Twitter hesabından yaptığı Türkçe paylaşımda, “Düşüncelerimiz, zelzeleler nedeniyle sevdiklerini kaybeden beşerlerle ve daha da değerlisi, şu anda enkaz altında acı çekenlerle birlikte. Ege Denizi’nin ötesinden dayanışma hislerimizi gönderiyoruz.” sözlerini kullandı.

Yunan vatandaşları, toplumsal medyada çok sayıda dayanışma iletisi paylaşırken, Yunanistan Kızılhaçı başta çok sayıda belediye, sendika ve sivil toplum kuruluşu depremzedeler için yardım kampanyası başlattı.

Yunanistan basınından dayanışma mesajları

Ulusal basında, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar nedeniyle Türkiye ile dayanışma bildirileri öne çıktı.

Yunan Devlet Televizyonu ERT, sabah haber programını Türkiye’den sarsıntı imgeleri ile açtı. Manzaralara Türkçe “Ben seni sevdiğimi dünyalara bildirdim.” müziği eşlik etti.

Kathimerini gazetesinde yayınlanan karikatürde ise bir genç elindeki sprey boyayla duvara “Hepimiz Türk’üz” yazarken resmedildi.

EFSYN, Rizospastis ve Political gazetelerinin manşetlerinde “dayanışma, birlik, yardımlaşma ve dostluk” vurgusu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir