Depremin etkilediği 5 ilde “tır ve konteyner eczaneler” kuruldu

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 10 ili etkileyen zelzelelerin üçüncü gününde, TEB bünyesindeki eczacılar da ilaç temini gayesiyle bölgede süreksiz eczane hizmeti için harekete geçti.

Bu kapsamda, TEB tarafından büyük afetin yaşandığı vilayetlerden Kahramanmaraş merkez ve Afşin’de birer, Hatay İskenderun’da ve Gaziantep İslahiye’de birer, Malatya merkezde 3 noktada ve Adıyaman merkezde bir “tır eczane ve konteyner eczaneler” 24 saat kesintisiz hizmet vermeye başladı.

Gönüllü olarak bölgeye giden eczacıların vazife yaptığı eczanelerde, depremzedelerin muhtaçlık duyduğu ilaç ve tıbbi gereçler fiyatsız karşılanacak.

Depremden etkilenen 5 vilayetteki 8 seyyar eczanenin pozisyon bilgileri şöyle:

“- Kahramanmaraş Merkez: Necip Fazıl Kent Hastanesi Yörükselim ek hizmet binası, Onikişubat

– Kahramanmaraş Afşin: Pınarbaşı, Afşinbey Caddesi

– Hatay İskenderun: Yeni Devlet Hastanesi Bahçe Girişi, Nizamiye yanı

– Gaziantep İslahiye: İtfaiye Meydanı

– Malatya Merkez: Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesi, Battalgazi Devlet Hastanesi bahçesi (Eczacı Odası Çadır Eczane) ve Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi bahçesi (Eczacı Odası Çadır Eczane)

– Adıyaman Merkez: Adıyaman 1 nolu Sıhhat Ocağı yanı.”

Öte yandan, yarından itibaren bölgeye gönderilen 5 adet geniş kapasiteli şişme sahra eczanesi de hizmet vermeye başlayacak.

“İlaç, tıbbi gereç, bebek maması üzere acil muhtaçlıklar gezici tır eczaneye yerleştirildi”

DEPREMİN ETKİLENEN YERLERE “TIR VE KONTEYNER ECZANELER” KURULDU

TEB Lideri Arman Üney, 54 bölge eczacı odası ve Türkiye’nin dört bir yanındaki 46 bini aşkın meslektaşlarıyla depremzedelere dayanakta bulunmak üzere yardım çalışmalarını süratli halde organize ettiklerini söyledi.

Önce “afet idaresi kriz masası” oluşturduklarını tabir eden Üney, “Depremden en çok etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep vilayetlerimizde birinci basamaktaki süreçlerin yürütülmesi için merkez heyeti üyelerimiz ve sarsıntı bölgelerine yakın bölge eczacı odası lider ve yöneticilerimizin yer aldığı Bölgesel Afet Uyum Grupları kurduk.” dedi.

Üney, Cumhurbaşkanlığı Sıhhat ve Besin Siyasetleri Konseyi, Sıhhat Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu (TİTCK), AFAD, Türk Kızılay ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ile bağlantıya geçerek, zelzele bölgesine verilecek dayanaklarla ilgili istişarelerde bulunduklarını anlattı.

Kooperatifler ve dağıtım kanalları ile irtibata geçtiklerini, ilaç temin süreçlerinde TİTCK ile belirlenen tedarik yollarını netleştirdiklerini aktaran Üney, şöyle devam etti:

“TEB gezici tır eczanemizi en süratli halde hazırlayarak, çabucak 6 Şubat sabahı Kahramanmaraş’a sevk ettik. Ulaşım sınırlarındaki zahmetler ve ağır mevsim şartlarını gözeterek bölgeye yakın eczacı kooperatifleri ve dağıtım kanalları aracılığıyla bölgelere sevk edilen ilaç, tıbbi materyal, bebek maması, bebek bezi üzere acil gereksinimler, gezici tır eczaneye yerleştirildi ve istekli eczacı gruplarımızla vatandaşlarımıza hizmet sunmaya başladı.

Benzer biçimde zelzele bölgelerindeki vatandaşlarımızın ilaca erişimini sağlamak için ilaç eczacılık hizmeti verecek 5 adet konteyner eczaneyi süratle bölgeye naklettik. 7 Şubat prestijiyle Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve Gaziantep’e 5 adet konteyner eczanemiz ulaşmış ve istekli eczacılarımızın dayanağı ile vatandaşlarımıza hizmet sunmaya başlamıştır. Vatandaşlarımız fiyatsız bir biçimde bu eczanelerden yararlanabileceklerdir.”

SAHRA ECZANESİ DE HİZMETE GİRİYOR

İlaç, tıbbi gereç ve gereksinim gereçlerinin dağıtımında kullanılmak üzere 5 adet geniş kapasiteli sahra eczanesinin de sarsıntı bölgelerine nakledilmek üzere yola çıktığını bildiren Üney, bu eczanelerin de bugün hizmet vermeye başlayacağını lisana getirdi.

İlaç ve tıbbi gereç tedariki için farklı bölgelerdeki eczacıların katkılarıyla yardım kampanyası da başlattıklarını kaydeden Üney, “Bu formda alanda oluşturulan ilaç dağıtım merkezlerindeki gereçlerin sürekliliğini de sağlıyoruz. Yardım kampanyamıza iştirak çok kısa müddette meslektaşlarımızın önemli takviyeleri ile kıymetli boyutlara ulaştı ve katlanarak da devam ediyor.” diye konuştu.

Üney, meslektaşlarından gelecek ilaç ve tıbbi gereç harici acil gereksinimler için bölge eczacı odalarıyla uyum halinde bir kampanya daha başlattıklarını tabir etti.

Bölge eczacı odalarıyla oluşturulan Dayanak Materyal Toplama Merkezlerinde, meslektaşlarından gelen battaniye, ısıtıcı, kollayıcı giysi üzere gereçleri de muhtaçlık sahiplerine ulaştırmak üzere hazırladıklarını belirten Üney, şöyle konuştu:

“Aynı halde TEB’de misyon yapan çalışanlarımız ile iştiraklerimizin çalışanlarınca toplanan gereksinim gereçlerini de en süratli halde ulaştıracağız. Bölge eczacı odalarımıza meslektaşlarımızca iletilen ilaç, tıbbi materyal ve muhtaçlık materyalleri MNG kargonun birliğimize bedelsiz tahsis ettiği 50 ton kapasiteli uçak kargoyla gönderilecek ve oradan da tırlar aracılığıyla bölgelere intikal ettirilecek. Türkiye Diyabet Vakfı tarafından oluşturulan Diyabet Afet Yardım Kümesi ile işbirliğinde insülin, şeker ölçüm kitleri ve beraberinde gereksinim duyulan öteki ilaç ve tıbbi gereçlerinin bölgelerde gezici bir karavan aracılığıyla ulaştırılması istikametinde planlama yaptık. Bu aracımız da yarın sarsıntı bölgesine sevk ediliyor.

Birlik ve dayanışmaya en çok muhtaçlık duyduğumuz bu şiddetli şartlarda birlik olarak sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için üzerimize düşen her vazifesi yerine getirmeye hazırız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir