Devlet Çoksesli Korosu deprem sonrası ilk konserini hayatını kaybedenlere adayacak

Devlet Çoksesli Korosu‘nun CSO Tarihi Salon’da yarın akşam vereceği “İnsan’a” isimli konserde, koro izleyicileri müziğe tutunmaya ve insan olmanın ne demek olduğu sorusu üzerine birlikte düşünmeye davet edilecek.

Devlet Çoksesli Korosu Şefi Burak Onur Fazilet, kültürün ve sanatın uygunlaştırıcı ve birleştirici gücünün kıymetine işaret ederek, “İlk konserimizi yaşadığımız afette kaybettiğimiz tüm canlarımıza adıyoruz” dedi.

“İnsan’a” ismini verdikleri konsere Samuel Barber’ın “Adagio” yapıtıyla başlayacaklarını belirten Fazilet, “Bu bir ağıttır. İçinde çok değerli bir kelam vardır, ‘Bize huzur ver’ der. Artık daima birlikte, konser salonlarında bir ortaya gelerek birbirimize tutunmayı, birbirimizle huzur bulmayı istiyoruz. Hem bu yası tutuyoruz hem de sanatla yeni umutlar diyoruz” sözlerini kullandı.

Erdem, konserin bir bütün olduğuna dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Konserimizin içerisinde Avrupa’nın her yerinden bestekarlarımız ve alışılmış ki Türk bestekarlarımız de var. Bizim için özel bir eser de var. İtalyan bestekar Giovanni Bonato’nun Devlet Çoksesli Korosu için bestelediği Winding Words of Wisdom, yani Sarmalayan Bilgelik Kelamları. Eser, Yunus’un ve Kul Nesimi’nin ‘Gelin tanış olalım’ kelamlarıyla başlar, ‘Kamu alem birdir bize’ diye biter.

Gerçekten koro, seyirciyi sarmalıyor bu yapıtta. Konsere gelen dinleyiciler temelinde tüm sanatçılarımızla yan yana duracaklar. Zira biz orada seyirciyi sarıyoruz ve o denli söylüyoruz. Zati insan sesinin en hoş noktalarından bir tanesi o. Bizim enstrümanımız, sesimiz olduğu için konser salonunun her metrekaresi bizim için sahne demek. Seyircimiz de bizim için aslında performansın bir kesimi demek. Baştan sona bir bütün olan bir konser. Eserler geniş bir yelpazede ve hepsi beşerden bahsediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir