Dünyada trilyon dolarlık yatırımlar deniz safarisi ve kumarhane yarışı hızlandırdı… Yenilikçi rekabet

Küresel manada hayat maliyeti her geçen gün büyüyen bir sıkıntıya dönüşerek tatil planlarını zorlasa da turizm kesiminde rekabet her geçen gün artıyor. Örneğin Suudi Arabistan uzun müddettir, turizm kesiminde son vakitlerde görülmeyen yatırımlara imza atarak inanç turizmi dışında pazarda kendisine yer bulmaya çalışıyor. Japonya ise çok yakın vakitte radikal bir adım atarak daha fazla turist çekebilmek ismine ülkenin birinci kumarhanesini açacağını duyurdu. Afrika ise belirlediği niş alanlarla turistler için tercih sebebi haline geliyor.

AVRUPA HALA BİRİNCİ SIRADA

2022 yılında tüm dünyada yaklaşık 917 milyon kişi seyahat etti. Avrupa hala en fazla turist çeken destinasyonlardan biri olmayı sürdürüyor. Lakin en canlı bölümlerden biri olan turizmde tüketicilerin tercihleri de süratle değişiyor ve farklı destinasyonlara olan talep her geçen yıl artıyor. TÜRSAB Lideri Firuz Bağlıkaya Suudi Arabistan örneğinden yola çıkarak, “Birkaç bölge turistik bölge olarak hazırlanıyor. Turist vizesi diye yeni bir vize tipi çıkardılar. Bununla umre de yapılabiliyor. Kapalılık büsbütün değişmiş vaziyette. Türkiye de onlar için kıymetli bir pazar. Pazara orijinal, şu ana kadar olmayan bir eser girdi. Kısa müddette önemli bir potansiyele sahip olacaktır” diye konuştu.

SUUDİ ARABİSTAN

ÜLKEDE yalnızca turizm dalı için 2030 yılına kadar 6 trilyon dolarlık yatırım hedefleniyor. Turizmden beklenen gelir ise 550 milyar . Suudi Arabistan, bugün dünyada turizme en çok yatırım yapan ülkelerin başında geliyor. Ülkeye 2022 yılında toplam 93.5 milyon ziyaretçi geldi ve turizm pandemi öncesine nazaran yüzde 121 artış gösterdi. Suudi Arabistan için ulusun doğduğu kent olarak görülen ve 300 yıllık bir kent olan Diriyah’ı dönüştürmek için 50.6 milyar dolarlık bir plan oluşturuldu. Kızıl Deniz Projesi (Red Sea Global) ise 90’dan fazla adayı kapsayacak epey büyük bir turizm projesi. Projenin 2030 yılına kadar devam etmesi beklenirken; global manada ülkenin itibarını artıracağı düşünülüyor. 2023 yılında çok sayıda lüks otel zincirinin bölgede açılış yapması bekleniyor.

JAPONYA

JAPONYA’da tartışmalara husus olan ülkenin birinci kumarhanesi için geçtiğimiz günlerde bir karar alındı. Osaka kentinde 2029 yılında açılması planlanan kumarhaneyle ülkeye gelen yabancı turistin artması bekleniyor. Japonya Başbakanı Fumio Kişida, bu adımın bölgenin kalkınması için dayanak niteliğinde olacağını belirterek, Japonya’nın cazibesini dünyaya yayacak bir turizm üssü haline geleceğini söyledi. Osaka’daki 13.5 milyar dolarlık kompleksin, yılda 20 milyon ziyaretçi ve 4 milyar dolarlık gelir getirmesi bekleniyor. Ülkede 2019’da 32 milyon olan turist sayısı 2022’de 4 milyona düşerken; Çin gaye pazarlardan biri olarak öne çıkıyor.

AFRİKA

TURİSTLERİN daha çok sakin bir tatil ve süper tabiatı nedeniyle tercih ettiği Afrika ülkeleri, pandemi sonrası turizmde amaç yükseltti. İnternet üzerinden yayın yapan kuruluşların kıtaya dair içerikleri, kıtada niş bir turizm alanı da yarattı. Yalnızca kara değil, artık deniz safarileri de Afrika’nın kimi ülkelerinde öne çıkıyor. Afrika’daki ülkeler, engelliler için hayatı kolaylaştırmaya yönelik hizmetlere yöneldi. Globalde 1.3 milyar engelli için kıymetli bir pazara dönüşmek hedefleniyor. Kıta, dijital göçebeler (digital nomads) için de parlayan yıldız haline geldi. Namibya üzere pek çok ülke çalışmalarını hızlandırmış durumda.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir