Edremit Altınkum’da bakteriye kulaç

Mert İnan –  Edremit Körfezi’ndeki deniz kirliliği halk sıhhatini tehdit ediyor. Edremit Etraf Derneği üyeleri, Edremit çayının denize ulaştığı noktada sudan numune aldı. Akredite BÇM ÇEVMER Ölçüm Tahlil ve Laboratuvar firmasında numuneler tahlil ettirildi. Geçen gün sonuçlar ortaya çıktı ve tatilcilerin kulaç attığı Altınkum Plajı’nda limit pahaların üzerinde insan sıhhatini tehdit edecek oranda bakteri cinsleri tespit edildi. Uzmanlar, Edremit çayı üzerinden Altınkum kıyısına ağır kanalizasyon kirliliği bulaştığını ve gerekli tedbirlerin alınması davetinde bulundu.

Sudan alınan numunelerde tespit edilen bakterilerin halk sıhhati için büyük risk taşıdığı bildirildi.

Sınırın üstünde

Milliyet’e konuşan Edremit Etraf Derneği Lideri Kubilay Öztürk, alpyapıdaki yetersizliğin Edremit Körfezi’ni kirlettiğini söyledi. Kirliliği tespit etmek için akredite kuruluşa tahlil yaptırma kararı aldıklarını aktaran Öztürk, incelenen numunelerde çıkan bakterilerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Aldığımız numuneleri BÇM ÇEVMER Ölçüm Tahlil ve Laboratuvar firmasında tahlil ettirdik. Edremit çayının denize ulaştığı noktanın tahlil sonucu bizleri dehşete düşürdü. Bu tahlile nazaran 100 mililitre deniz suyunda en fazla bin ünite olması durumunda insan sıhhati için tehlike yaratan e. coli yüzde 50 daha fazla yani 1500 ünite çıktı. Tekrar 100 mililitre deniz suyunda en fazla 370 ünite olmasına durumunda insan sıhhati için tehlike yaratan enterokok bakterisi ise yüzde 459 oranında fazla yani 1700 ünite çıktı. Bu parametrelerde hudut bedelin epey üstüne çıkılmış olması bilhassa ‘enterokok’daki yoğunluk bizlere Edremit çayına çok ağır kanalizasyon karıştığını gösteriyor. Bunun süreksiz bir durum olduğunu da düşünmüyoruz. Yaz başından beri kıyılarımız kanalizasyon kokuyor. Altınkum’da denize girenlerden pek birden fazla da hastalanıyor. Edremit’in nüfusu yazın 1 milyon bireye ulaşıyor. Tüm altyapı yatırımları ise daima ikamet eden nüfusa nazaran yapıldığı için, yazın bu yükü kaldırmaları mümkün olmuyor.”

Balıkesir Tabip Odası Lideri Dr. Necdet Uçan ise ortaya çıkan sonuçların vahameti ortaya koyduğuna dikkat çekerek, körfezde 10, Edremit ilçesinde ise 3 adet atık su arıtma tesisi, site ve otellere ilişkin yüzlerce küçük özel arıtma bulunduğunu söyledi. Bunların hem kabiliyet hem de kapasite açısından yetersiz olduğunu vurgulayan Uçan, “Tesisler kolay ön arıtma yapan biyolojik arıtma özelliği taşıyor. Bölgede kesinlikle ileri biyolojik arıtma tesisleri inşa edilmesi gerekiyor. Derelerin denize boşaldığı yerlerde ağır koku olduğu üzere birçok bireyde deniz suyuyla temastan sonra ateş ve ishale yol açan hastalıklar görüyoruz” dedi. Tespit edilen bakterilerin halk sıhhati açısından risk taşıdığına dikkat çeken Dr. Uçan, “Halen sıvı atıklarını fosseptik çukurlarında biriktiren, vidanjörlerle taşıtan mahalle ve sitelerimiz bulunuyor. Bizim numune aldığımız yer evvelden kirlilik izleme noktasıydı fakat 2020 yılında bu uygulamadan vazgeçildi. Arıtma sorunu çözülmediği takdirde mevcut bakteri yükü hastalıklara davetiye çıkartmaya devam eder” uyarısı yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir