EGE’yi ürküten deprem raporu

Türkiye Sarsıntı Tehlike Haritası ve Parametre Kıymetleri Kararı’nın riskleri eksik gösterdiği ileri sürüldü. Jeoloji Mühendisleri Odası, başta İzmir’in körfez bölgesi olmak üzere birçok vilayette zelzeleye sağlam olarak yapılacak yeni binaların dahi birinci zelzelede yıkılabileceğini açıkladı.

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Türkiye Zelzele Tehlike Haritası ve Parametre Pahaları Hakkında Karar’ına nazaran inşa edilecek ‘mevzuata uygun’ binaların bile birinci sarsıntıda yıkılma riskiyle karşı karşıya kalacağını bildirdi. Bu ihtarını Danıştay 6’ncı Daire Başkanlığı’na hem yazılı hem de kelamlı olarak sunan JMO, kararın iptal edilmesini talep etti. Fakat mahkeme, bu ihtara karşın talebi reddetti. JMO, kararın iptali için bir üst mahkemeye başvuracak.

Türkiye’de binalar Türkiye Sarsıntı Tehlike Haritası ve Parametre Kıymetleri Hakkında Karar’da yer alan kararları dikkate alan mevzuat kararlarına nazaran inşa ediliyor. Lakin Hüseyin Alan, sarsıntı mevzuatlarının temelini oluşturan kararın gerçek zelzele riskini yansıtmadığını, zelzele ivme kıymetlerinin olduğundan daha düşük alındığını argüman etti. Alan, SÖZCÜ’ye şu değerlendirmede bulundu:

‘DEPREMDE YIKILABİLİR’

“Türkiye Zelzele Tehlike Haritası ve Parametre Kıymetlerine nazaran İzmir Körfezi üzere birtakım bölgelerin topografik, morfolojik ve jeolojik özelliklerinden ötürü, yapılacak yapıların sarsıntı inançlı inşa edilmesini sağlamak mümkün değil. Bu bölgelerde mevcut yönetmeliğe nazaran bina yapılırsa o binalar yıkılabilir. Ağır can ve mal kayıpları yaşanabilir. Buralarda yapılacak binalar için daha yüksek ivme bedellerine nazaran proje hazırlanması gerekir. Halbuki şu anda mevzuata uyumlu olarak daha düşük bedellere nazaran binalar yapılıyor. Yüksek ivme kıymetlerine nazaran bina yapılırsa sarsıntıya dayanacaktır. Fakat bu da inanılmaz değerli olacağı için kamu faydasına alışılmamış olacaktır. Yalnızca İzmir Körfezi değil, öteki kentlerde de misal meşakkatler var.”

Pahalı DASK ödüyoruz

Jeoloji Mühendisleri Odası’nın Danıştay’a sunduğu Türkiye Zelzele Tehlike Haritası ve Parametre Bedelleri Hakkında Karar’ına ait iptal müracaat dilekçesinde, milyonlarca vatandaşın, olması gerekenden daha yüksek mecburî sarsıntı sigortası primi ödediğini bildirildi. Dilekçede, “DASK sigortası ve gibisi öbür sigorta iş ve süreçlerinde gerekli ahengin geçen 4 yıla karşın gerçekleştirilmemesi nedeniyle milyonlarca vatandaşımızın yüksek risk primi ödeme ile karşı karşıya kaldığı, bunun da kamusal ziyana neden olmaya devam ettiği görülmektedir. Bu nedenle dava konusu düzenlemenin iptal edilmesi gerektiği düşünülmektedir” denildi.

Mahkeme riskleri görmezden geldi

– Hüseyin Alan, Türkiye Zelzele Tehlike Haritası ve Parametre Bedelleri Hakkında Karar’ın iptali için açtıkları davaya çok sayıda rapor da sunduklarını belirtirken, “Bir dizi teknik rapor ve araştırma sonuçlarına karşın mahkemenin riskleri görmezden gelerek düzenlemeleri iptal etmemesine mana veremedik” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir