Emrah Apartmanı davasında ek bilirkişi raporu beklenecek

İzmir’de, 30 Ekim 2020’de meydana gelen sarsıntıda 30 kişinin hayatını kaybettiği, 8 kişinin de yaralandığı Emrah Apartmanı davasında, binanın müteahhidi Hayati Uzun ve fenni mesulü Turgay Akkoçlu’nun yargılanmasına devam edildi. Savcının temel hakkındaki mütalaasını yinelediği davada karar açıklanmazken, uzmandan gelecek olan ek raporun beklenmesi için duruşma ertelendi.

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 30 Ekim 2020’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki zelzelede yıkılan Bayraklı’daki Emrah Apartmanı’nda 30 kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.

Depremin akabinde başlatılan soruşturma kapsamında binanın müteahhidi Hayati Uzun, statik-betonarme proje müellifi ve fenni mesulü Turgay Akkoçlu ve sürveyanı Hüseyin Alım Sert gözaltına alındı.

Turgay Akkoçlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, Hayati Uzun ve Hüseyin Alım Sert, isimli denetim koşuluyla hür bırakıldı. Soruşturmanın akabinde şüpheliler hakkında ‘bilinçli taksirle birden fazla insanın vefatına ve yaralanmasına neden olma’ cürmünden mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Yargılama sürerken Hüseyin Alım Sert hayatını kaybetti. 3’üncü celsede ise Turgay Akkoçlu tahliye edildi.

“KIZIM 2 YILDIR TOPRAĞIN ALTINDA ÇÜRÜYOR”

İzmir 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün davanın 6’ncı duruşması görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Hayati Uzun ve Turgay Akkoçlu ile taraf avukatları katıldı. Davada, savcı 23 Haziran’daki duruşmada sanıklar için istediği ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma’ hatasından 22,5 yıla kadar mahpusla cezalandırılması tarafındaki mütalaasını tekrarladığını söyledi.

“SEPET SAYESİNDE HAVA ALIP, KURTULDUM”

Duruşmada dinlenen, Emrah Apartmanı’nın enkazında kızı Buse Demir’i kaybeden Şaziye Demir, O sarsıntıdan yaralı olarak kurtuldum. Kızım havasız kalarak öldü. Sanıklar cezasını bulsun. Yalnızca bunu istiyorum. Ben, bir sepet sayesinde hava alarak kurtuldum. Bunu kimse yaşamadı, yaşamayan bilemez” dedi.

Baba Osman Demir ise “Bina büsbütün kum yığınına dönüştü. Hami hiçbir tesiri kalmamış. Bu bile yapının ne kadar berbat olduğunu gösterir. Etraftaki binalar ayaktayken bizim binamız kum yığını olmuş. Herkes cezasını alsın. Kızım 2 yıldır toprağın altında çürüyor” diye konuştu.

“ÖYLE BİR CEZA VERİLSİN Kİ TÜRKİYE’YE İBRET OLSUN”

Duruşmada dinlenen, sarsıntıda hayatını kaybeden 10 yaşındaki Elif İnan’ın babası teröre uğraş gazisi Hasan İnan da zelzelede mevtten dönenlerin alınan önlemler sayesinde hayatta kaldıklarını söyledi. İnan, şöyle devam etti:

“Kızım, maalesef ihmalin büyüklüğü nedeniyle kurban oldu. Bu binaya bomba atılsa bir tarafı yıkılır bir tarafı kalırdı. Fakat, bu bina yıkılınca kum yığınına döndü. Bizim çocuklarımız havasızlıktan öldü. Gerekli ceza ne ise verilsin. Türkiye’de bu zelzele ne birinci ne de son olacak. O denli bir ceza verin ki Türkiye’ye ibret olsun” dedi.

“BOMBA PATLAMIŞ ÜZERE OLMASININ BİNANIN ÇÜRÜK OLMASIYLA ALAKASI YOK”

Tutuksuz sanıklardan Turgay Akkoçlu, 2003’te yaşanan zelzelede binanın çatladığını ve epoksi yapıldığını savunarak, Uzmandan gelecek ek raporun sonucu değişecektir. Şikayetçiler sıkıntı durumdalar. Alışılmış ki acılarını anlıyorum. Bomba patlamış üzere yere dağılmış demeleri doğrudur. Bomba patlamış üzere olmasının binanın çürük olmasıyla alakası yok. Bu büsbütün teknik bir şeydir. Sıhhatim gün geçtikçe bozulmaktadır. Biz hatalı değiliz” dedi. Öteki tutuksuz sanık Hayati Uzun ise, mesken mahpusu kararının kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki isimli denetim koşullarının devamına karar vererek, eksperden gelecek ek raporun beklenmesi için duruşmayı erteledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir