Eşi ve çocukları ile 40 saat enkaz altında kaldı: ‘Çocuklarımın üzerindeki molozları alıp kendi üstüme koydum’

Bu ayın başında peş peşe meydana gelen zelzeleler sonrası Suriye’nin kuzeybatısındaki bir apartmanın enkazından çıkarılan 5 kişilik aile yaşanan dramın içinde nadir bir sevinç anı olarak hafızalara kazınmıştı.

DEPREMDEN 40 SAAT SONRA KURTARILDILAR

Türkiye sonundaki Harem bölgesinde yer alan Besnaya-Bseineh kasabasında arama kurtarma çalışmaları yapan bir takım Mustafa El-Sayed, eşi Duaa ve üç çocukları Meryem, Züheyr ve Ilaf’ı zelzeleden 40 saat sonra canlı olarak kurtarmayı başardı.

Ailenin enkazdan çıkarılışına bölgedeki binlerce kişi şahit olurken toplumsal medyada yayınlanan o anlar kısa müddette viral hale geldi.

33 yaşındaki Mustafa zelzeleden yaklaşık 3 hafta sonra Aljazeera’ya konuştu ve yaşadıkları anları anlattı.

“KIZIMIN SESİNİ DUYMANIN BENİ NE KADAR KEYİFLİ ETTİĞİNİ ANLATAMAM”

Dört katlı bir apartmanın birinci katında yaşayan El-Sayed ailesi sarsıntının olduğu sabah uykularından büyük bir sarsıntı ile uyandı.

Uyanır uyanmaz odada uyuyan çocuklarını denetim etmek istediğini lakin yaklaşık 3 saniye içinde binanın çöktüğünü ve enkaz altında kaldığını anlatan Mustafa,”İlk olarak karıma seslendim. İkimizin de hayatta olduğunu öğrendikten sonra çocuklarımı bulmaya çalıştım” dedi ve şöyle devam etti;

“İlk yanıt veren altı yaşındaki kızım Meryem oldu. Onun sesini duymanın beni ne kadar keyifli ettiğini anlatamam. Daha sonra beş yaşındaki oğlum Züheyr yanıt verdi. En son ‘Buradayım baba’ diyerek Ilaf yanıt verdi”

“ENKAZ ALTINDA KALMAK TABUTTA KALMAK GİBİYDİ”

Karısının ve çocuklarının hayatta olduğunu öğrenen Mustafa tıpkı apartmanda oturan annesi ve kardeşine de seslendi lakin geri dönüş olmadı. Enkaz altından kurtarılıp hastaneye kaldırıldığında hepsinin hayatını kaybettiğini öğrendi. Apartmanda yaşayanların birçok kurtulamamıştı.

‘Bütün ailemi, kardeşlerimi, arkadaşlarımı ve komşularımı kaybettim’ diyen Mustafa enkaz altında geçirdiği 40 saati tabutta kalmaya benzetti ve kelamlarına şöyle devam etti;

‘Eşim ve çocuklarım enkaz altında uyuyup uyanırken daima üstten bir ses bekledim, bizi duyabilecek birilerini aradım. Beşerler bizi duysun diye elimdeki bir kayayı tekraren defa vurup ses çıkarmaya çalıştım sonunda taş elimde parçalandı.

Ailenin kurtarılmasına binlerce kişi şahitlik etti

“ÇOCUKLARIM YAŞASIN İSTEDİM, ONLARIN ÜSTÜNDEKİ MOLOZLARI ALIP KENDİ ÜSTÜME ALDIM”

Çocuklarım açlıktan ve susuzluktan şikayet edince onlara dua okumalarını söyledim. Bacaklarımı hareket ettiremiyordum ancak kollarım hürdü. Bu mühlet içinde uzanıp çocuklarıma ulaşmayı başardım, kızımın saçlarını okşadım.

Hepsi enkaz altında sıkışmıştı. Yavaş yavaş onların üzerindeki molozları alıp kendi üzerime koymaya başladım. Onların yaşamasını istedim. Meryem demir çubuklara sıkıştığı için bacağını kırmıştı ancak hiç ağlamadı.”

“YAKINLARIMIZ MEZAR TAŞIMIZI HAZIRLAMIŞ”

Söyleşinin tam bu noktasındaküçük oğlu Ilaf babasının kelamını kesiyor ve kurtarılma anlarını anlatıyor:

“İçeride üşüdüm fakat dışarı çıktığımda ışığı gördüm. Herkes bizim için tezahürat yapıyordu. Evvel Meryem’i, Züheyr’i, sonra beni en son da annemi ve babamı kurtardılar.”

Binanın yıkımına şahit olan yakınlarının kendileri için mezar taşı hazırladığını söyleyen baba, “Oradan birinin sağ çıkamayacağını düşünmüşler. Bu nitekim bir mucize” dedi.

“ÜSTÜNDE ÇATI OLAN BİR YERE GİRDİĞİMDE BACAKLARIMI HİSSETMİYORUM”

Deprem sonrası evsiz kalan aile hala yaşadıkları acı deneyimin travmasını atlatmaya çalışıyor. Kızı Meryem’in zelzelenin tesirinden çıkamadığını anlatan baba, “Binamızın enkazını gördüğünde fizikî olarak hastalandı. Hepimiz travma geçirdik. Üstünde çatısı olan bir yere girdiğimde bacaklarımı hissetmiyorum” sözlerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir