Fars Haber Ajansı’na siber saldırı: Genel müdür yardımcısı gözaltında

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansına düzenlenen siber hücumla ilgili ajansın üst seviye yöneticisinin gözaltına alındığı belirtildi.

AA’nın haberine nazaran İran devlet televizyonunun mevzuyla ilgili haberinde, İhtilal Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen Fars Haber Ajansına siber akın düzenlenmesi sonrasında “ajansın haberlerini çarpıtarak, düzmece bültenler hazırladığı” söylenen bir çalışanın gözaltına alındığı kaydedildi.

Haberde, tutuklanan ajans çalışanının ismi açık yazılmazken, mahallî medyada, televizyonun haberinde A.T. olarak kodlanan kişinin Ajansın Genel Müdür Yardımcısı Abbas Tevanger olduğu argüman edildi.

Öte yandan başşehir Tahran’da düzenlediği basın toplantısında hususla ilgili soruya cevap veren Yargı Erki Sözcüsü Mesud Setayeşi de Fars Haber Ajansı’nın üst seviye isimlerinden birinin gözaltına alındığını doğruladı lakin kelam konusu kişinin kimliğini açıklamadı.

SİBER TAARRUZDA ‘GİZLİ BÜLTENLER’ ELE GEÇİRİLDİ İDDİASI

Kendilerini “Black Reward” olarak isimlendiren bilgisayar korsanları, 25 Kasım’da İhtilal Muhafızları Ordusu’na yakınlığıyla bilinen Fars Haber Ajansının internet sitesini hacklediğini ve Ajansın, İhtilal Muhafızları’na ve İran başkanı Ayetullah Ali Hamaney’in ofisine gönderdiği zımnî bültenleri ele geçirdiğini duyurmuştu.

Siber hücum sonucu ele geçirdiklerini öne sürdükleri dokümanları yayımlayan korsanlar, ayrıyeten Ajansın 250 terabaytlık verisini de data tabanından kaldırdıklarını tez etmişti.

Bilgisayar korsanlarının internette yayımladıkları evrakların birinde, Hamaney’in “ülkedeki protestoların yakın vakitte sona ermeyeceğini” söylediği bir bülten de yer alıyor.

Belgelerin birinde ise 2022 FIFA Dünya Kupası tertibine konut sahipliği yapan Katarlı yetkililerin tertip için bu ülkeye giden İranlı muhaliflere karşı tedbirler alacağı taahhüdünde bulunduğu aktarılıyor.

Korsanların yayımladığı dokümanlar, Ajans çalışanlarının listesini de içeriyor.

Fars Haber Ajansı, hususla ilgili açıklamasında kurumun internet sitesinin “karmaşık bir siber saldırının” gayesi olduğunu bildirmişti.

Açıklamada, bilgisayar korsanlarının 250 terabaytlık dataları kaldırdığı argümanı yalanlandı lakin taarruz sırasında 25 Kasım Cuma gününe ilişkin bilgilerin ve haberlerin silindiği belirtilmişti.(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir