Fındıklı Belediye Başkanı isyan etti

Rize’de CHP’li Fındıklı Belediye Lideri Ercüment Çervatoğlu, AKP’li belediye lideri devrinde belediyenin kendi imkanları ile deniz dolgusu üzerine yaptırdığı binayla ilgili gelişmelere dair yaptığı açıklamada isyan etti.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde, AKP’li Belediye Lideri Adnan Özbalaban devrinde, belediyenin kendi imkanları ile deniz dolgusu üzerine yaptırdığı bina, belediye meclisinin 01 Kasım 2017 tarihli kararıyla 5 yıllığına Fındıklı Müftülüğü’ne tahsis edildi. 4-6 yaş çocuklar için Kuran Kursu hizmeti veren binanın tahsis müddeti 31 Ekim 2022 tarihinde doldu.

Binayı “Çocuk Gündüz Konukevi ve Çocuk Hakları Merkezi” olarak planlayan CHP’li Belediye Lideri Ercüment Çervatoğlu, bina ile ilgili belediye meclisinde alınan tahsis müddetinin uzatılmaması kararını Fındıklı Kaymakamlığı’na iletti. Bu karara karşı çıkan Fındıklı Kaymakamlığı, binanın müftülükte kalması için Rize Yönetim Mahkemesi’ne dava açtı.

Mahkeme, “Belediye meclisinin kendisine tahsisi yapılmamış tescilsiz hazine toprağı vasfı olan alanda karar alma yetkisi bulunmamaktadır” münasebeti ile dava konusu sürecin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

“AKP VİLAYET LİDERİ SİYASİ GÖSTERİYE ÇEVİRECEK”

Fındıklı Belediyesi’nde mevzuyla ilgili basın açıklaması yapan Belediye Lideri Ercüment Çevratoğlu, “Kaymakamlığın hukuksuz, keyfi uygulaması ile karşı karşıya kaldık” dedi. 2019 tarihinden itibaren tüm taleplerinin reddedildiğini söz eden Çevratoğlu, şöyle konuştu:

* “Seçildiğimiz günden itibaren çocuklarımız için kreş, yabancı lisan eğitimi vereceğimiz programı hayata geçirmeye çalıştık. Arapça eğitim de vereceğiz. İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nden boşaltılmış köy okullarını istedik. ‘Milli eğitimin muhtaçlığı olması halinde tamamını geri alabilirsiniz’ dememize karşın taleplerimiz reddedildi. Bu binanın mukavelesi biteceği için evvel kelamlı olarak müftü beyefendiyle görüştük, sonra yazılı olarak bütün dokümanları kaymakamlığımıza ilettik. Lakin ne yazık ki bir santim adım atılmadı. AKP ilçe liderinin orayı boşaltmayacaklarını söz ettiğini şahsen duydum. Bunu siyasi gösteriye çevireceğini biliyoruz. Çocuklar üzerinden siyaset bizim işimiz değil lakin AKP ilçe liderinin işi olabilir.”

“O VAKİT BENİ VAZİFEDEN ALSINLAR, KAYMAKAM YÖNETSİN”

Bugün tarihli mahkeme kararını basın toplantısı esnasında öğrenen Belediye Lideri Çevratoğlu, “Bina bizim neyin mahkemesi. Ben binada tadilat yapacağım, kendi yerimi koruyorum. Bu yapılan belediye hizmetlerini aksatmaktır. O vakit beni vazifeden alsınlar, kaymakam yönetsin. Kaymakamın misyon tarifi muhakkak, belediyenin misyon tarifi belirlidir.Bizim binamızı devlet zorla alacaksa ben direneceğim. Ben 5 aydır yalvaracağım, artık ‘biz burayı işgal edeceğiz’ diyorlarsa, ben buna direnirim, o vakit beni misyondan almaları gerekir” dedi.

BİNANIN TABELASINI SÖKTÜLER, YERİNE ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ AFİŞİ ASTILAR

Öte yandan, Fındıklı Belediyesi çalışanları, bahsi geçen binaya giderek “Fındıklı Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü Reyyan 4-6 yaş Kuran Kursu” yazan tabelayı kaldırarak kapının girişine “Süreyya-Osman Şişmanoğlu Çocuk Lisanı Gündüz Çocuk Konukevi ve Çocuk Hakları Merkezi” yazan afişi astı. Asılan afiş, Fındıklı Kaymakamlığı vazifelileri tarafından kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir