FSB Başkanı Bortnikov: Yeni START anlaşmasının askıya alınmasını Putin’in açıklamalarından öğrendim

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in geçtiğimiz günlerde Federasyon Kurulu’nda yaptığı konuşma sırasında ABD ile devam eden Stratejik Silahların Azaltılması Mutabakatı’nı (Yeni START) askıya aldıklarını duyurmasının akabinde kararla ilgili açıklamalar ve tartışmalar devam ediyor. Kararın akabinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Lideri Aleksandr Bortnikov, karardan sonradan haberi olduğunu söyledi. Mutabakatın askıya alınmasını Putin’in açıklaması sırasında öğrendiğini söyleyen Bortnikov, “Dürüst konuşmak gerekirse kararla ilgili bir şey bilmiyordum. Lider (Vladimir Putin) bu doküman üzerinde kendisi çalıştı” dedi.

Açıklamalarının devamında Rusya’nın mutabakattan büsbütün çekilmediğini, muahedeyi askıya aldığının altını çizen Bortnikov, “Yeni Stratejik Taarruz Silahlarının Azaltılması Anlaşması’na katılımımızı askıya alıyoruz lakin muahededen çekilmiyoruz” sözlerini kullandı.

Anlaşmanın stratejik boyutuna dair kanılarını de aktaran Bortnikov, “Stratejik ve jeopolitik bağları tekrar biçimlendirme süreci yaşanıyor. Tartışmayı, Fransa ve İngiltere üzere ülkelerin hala neyi savunduklarını ve NATO’nun stratejik silahlarını hesaba katmalıyız” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir