Geçmeyen omuz ve sırt ağrısı nedenleri nelerdir? Enseden sırta yayılan ağrı nasıl geçer?

Sırt ve omuz ağrısı, çağdaş insanın gündelik hayatında en çok karşılaştığı sorundur. Dinlenmeden çalışma, ziyanlı yeme-içme alışkanlıkları ve antrenman yapmayı ihmal etmekten kaynaklı meydana gelmektedir. Omuz ve sırt ağrısının geçmesi için meskende uygulanabilecek birkaç yolun yanında alışkanlıkların değiştirilmesi kâfi olabilir. Omuzdan başlayıp sırta gerçek ilerleyen ağrıların geçmesi, kişinin ömür kalitesini olumlu istikamette etkileyerek rahatlamasına imkan sağlamaktadır. 

  • Masa başında uzun saatler çalışmak.

  • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı beden direncinin düşmesi.

  • Yanlış yatış durumu.

  • Rüzgarda kalmak.

  • İltihap ve enfeksiyon.

  • Kötü huylu lezyonlar.

  • Omurilikte meydana gelen hasar. 

  • Fazla Kilo.

  • Duruş bozuklukları.

Omuz ve sırt ağrılarının geçmesi için birinci olarak duruş bozukluklarını tespit ederek düzeltmek gerekir. Ardından masaj ya da idman yapılabilir. Konutta uygulanabilecek doğal ve tesirli tedavi teknikleri şöyledir:

D Vitamini

Kemiklerin güçlenmesinde ve kas oluşumunda hayli kıymetli bir yere sahip olan D vitamini kaynağı besinlerin bol ölçüde tüketilmesi tavsiye edilir. Süt, ayran, ton balığı, yulaf, yumurta, mantar ve maydanoz üzere D vitamini bakımından varlıklı besinlerin bol ölçüde tüketilebilir. 

Egzersiz

Sırt ve omuz ağrısından en kısa müddette kurtulmak için nizamlı antrenman yapılması önerilir. Bilhassa uzun saatler masa başında çalışan bireylerin omuz kökü ve sırt kısmının rahatlaması için pilates ve yoga yapılması önerilebilir. Günlük 10-15 dakika kadar antrenman yapmak, sırt ve omuzların anında rahatlamasına yardımcı olur. 

Kilo

Fazla kilolar, iskelet ve kas sisteminin güçsüzleşmesine neden olduğundan omuz ve sırt ağrılarına sebebiyet vermektedir. Ağır olmayan bir diyetle adım adım kilo vermek, kemiklerin rahatlamasına yardımcı olarak omuz ve sırt ağrılarının geçmesini sağlar. 

Doğru Duruş

Sırt ve omuz ağrılarının en temel sebebi, duruş bozukluklarıdır. Duruş bozuklukları, sırt ve kas yapısını deforme ederek ağrılara neden olur. Bu yüzden daha dik ve gerçek bir duruşla sırta yüklenen ağrıların kısa müddette geçmesi beklenir. 

Masaj

Sırt ve omuz ağrılarının kısa müddette geçmesi için lavanta yağı ile masaj uygulanabilir. Lavanta yağının kasaları rahatlatan özelliği sayesinde kitlenen bölgeler kısa müddette rahatlayacaktır. Yanlışsız masaj teknikleri sıkışık kalan kasların çözülmesini sağlayarak kısa müddette ağrıların geçmesine yardımcı olur. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir