Gültekin Uysal’dan ‘KKTC’ tepkisi: Sen tanımıyorken kim tanısın?

Demokrat Parti başkanı Gültekin Uysal, dün Konya’da açılışı yapılan 5. İslami Dayanışma Oyunları Organizasyonu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) temsilci olmamasını eleştirdi. Gültekin, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sormazlar mı; sen tanımıyorken kim tanısın?” dedi.

Uysal’ın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şu biçimde:

“Ağustos 1991’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nda ‘gözlemci üye’ statüsü kazanan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, teşkilata üye ülkelerin dahil olduğu, bizim mesken sahipliği yaptığımız ve 1980’de İzmir’de temsil edildiği İslami Dayanışma Oyunları’nda bugün tek bir sportmen ile temsil edilmiyor.

AKP iktidarı, devletimiz ve milletimiz nazarında ‘milli mesele’ olarak görülen bir varlık, hak ve adalet sıkıntısını, ‘Kıbrıs Sorunu’nu tekrar bir iç politik gereç olarak pahalandırıyor. İktidara geldiği gün ‘toprak vermeyi dahi düşünebiliriz’ diyen AKP, 2003-2004’te olduğuna emsal biçimde Kıbrıs Türklüğünün hak ve varlık çabasını bir taraftan AB ile bağlantılarına bir taraftan da Türkiye kamuoyunda başlattığı kelamda ‘yerli milli’ siyasete araç ediyor.

Bugün başta Kapalımaraş’ın açılması problemi olmak üzere Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili her sorunu ‘yerli ve milli’ telaffuzlara materyal ediyor. Sonuçta bugün en temelde ‘tanınma’ sorunu yaşayan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, mesken sahibi olduğumuz ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci üye olduğu bir birliğin tertibinde temsil edilmiyor. Sormazlar mı; sen tanımıyorken kim tanısın?” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir