Hükümet-cemaat kucaklaşmasında karışık işler

Cemaatçiler ve tarikatçıların kültür-sanat etkinliklerini maksat almaları sürerken iki bakanlığa sürpriz ziyaret yapıldı. İsmailağa cemaatinin bilinen isimlerinden olan ve Eskişehir Anadolu Fest’in iptal edilmesinin akabinde “Osmanlı’nın birinci kuruluş merkezlerinden olan Eskişehir’in o topraklarında, manevi kıymetlerimizin malum azgınlıklarla ve ahlaksızlıklarla yok sayılmasına müsaade vermeyen valimiz Erol Ayyıldız’a Allah için teşekkürlerimi sunar, kendisinin destekçisi ve duacısı olduğumu bildiririm” iletisi paylaşan Adem Şener ile Mehmet Talu, evvel Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı akabinde Soylu’yu makamlarında ziyaret etti.

Ziyaretler, Şener’in toplumsal medya hesabından paylaşıldı. Bozdağ ziyareti 17 Ağustos’ta, Soylu ziyareti ise 24 Ağustos’ta duyuruldu. Ziyarete ait paylaşımlarda “Sayın hocamız hizmetleri hakkında bilgiler vererek vatanımıza ve milletimize hayır duaları etti” sözleri kullanıldı.

İsmailağa’nın iktidar ziyareti sonrası cemaatin iç karışıklığı ortaya çıktı. Soylu ve Bozdağ’ı ziyaret eden Adem Şener’in 2015’te İsmailağa Cemaati heyeti tarafından kovulduğu öğrenildi. Sonhavadis’in haberine nazaran, Şener’in kovulma talimatı İsmailağa Cemaati’nin hayatını kaybeden piri Mahmut Efendi tarafından Sakarya’da iletilmiş. Öte yandan Soylu ve Bozdağ’ı ziyaret eden Şener dışındaki iki kişinin de cemaat içerisinde ‘mimlenen‘ bireyler olduğu konuşuluyor.

Azlin evrakı cemaatle paylaşılmış

Şener’in cemaatten kovulmasının nedeni olarak maddi ve manevi ziyana uğratması gösteriliyor. Ayrıyeten Şener’in kovulduğu haberi tüm dergahlara bildiri edilmiş. ‘Hocaefendi‘ olarak bilinen Hasan Kılıç‘ın başında bulunduğu İsmailağa Büyük Heyeti Adapazarı’na giderek cemaatin ileri gelenlerinin de hazır bulunduğu, kalabalık bir ortamda azledildiği öğrenildi. Öte yandan Büyük Heyet tarafından da azlin bildirim edildiği imzalı doküman tüm cemaatle paylaşıldı.

2015 Mayıs ayında ise Şener’in kovulmasına ait resmi açıklama YouTube üzerinden yapılmış.

Mehmet Talu da Andan Oktar ile sıkı fıkıymış

Bakanlık ziyaretinde dikkat çeken bir öbür isim ise, aracı olarak vekillikten kovulan ve güç toplamaya çalışan Şener’i randevu alarak yol açmaya çalışan Mehmet Talu ismi. Talu’nun Türkiye’nin uzun mühlet gündeminde yer alan ve tutuklanarak cezaevine konulan; ‘Mehdi’ olduğunu argüman eden ve etrafında Mehdi olarak bilinen Adnan Oktar ile hayli sıkı oldukları biliniyor.

Öte yandan İstanbul Beykoz İlçesinde bulunan Beceri Derneği ise Şener’i tekrar kabul etti. Buradan güç alan Şener, toplumsal medyada ‘hoca‘ olarak vaaz vermeye başladı. Şener’in Şii Ayetullahlar ile Irak’ta toplantılara katılmak suretiyle İsmailağa Cemaatine ziyan verdiği sıkça tabir ediliyor. Şener’in ‘güç toplamak‘ olanan yorumlanan bu teşebbüslerinin İsmailağa Cemaati önderi Mahmut Efendi’nin mevti sonrası olması ise dikkat çekiyor. Şener’in Soylu ve Bozdağ ile olan ziyarete ilişkin fotoğrafları toplumsal medyadan paylaşması ise ‘imaj çalışması’ olarak nitelendiriliyor.

Daha evvel de Erdoğan’ı ziyaret etmişti

Daha evvel de 27 Nisan’da Dolmabahçe Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “sivil toplum kuruluşları” için verilen iftarda bulunan Şener, iştirakin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi” olarak yapıldığını duyurdu. İsmailağa cemaatinin ömrünü yitiren eski önderi Mahmut Ustaosmanoğlu için yaptığı paylaşımlarda “sultanımız” formunda bahseden Şener’in, bir müddet İsmailağa cemaatinin Sakarya vekili olarak vazife yaparken 2014’te vazifeden alındığı basına yansıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir