ikinci el otomobil satışında yeni tezgah! Organize sanayi işleri

Ankara’da yeni bir dolandırıcılık şebekesi ortaya çıktı. Bu çete, ikinci el alım-satım sitesi üzerinden gözüne kestirdikleri araçların katalizör kesimini çalıyor.

Etimesgut ilçesindeki bir oto endüstride buluşma ayarlayan zanlılar, aracı gösterme mazeretiyle kendileriyle ilişkili olan bir ustanın yanına gidiyor.Başına geleceklerden haberi olmayan şahıs çay ve kahve ikramlarıyla oyalanırken aracın yepyeni katalizörü sökülüp yerine 100 liralık yan sanayi bir modül takılıyor.  Sahtekârlar, önemli alıcı olduklarının altını çizerek pazarlık yapıp helalleştikten sonra sonraki gün satış için noterde buluşmak üzere araç sahibine kelam veriyor. Lakin bir sonraki gün çeşitli mazeretlerle bu süreç iptal ediliyor.

100 BİN LİRANIN ÜZERİNE ÇIKIYOR

Son iki haftadır yaygın bir biçimde yapılan kelam konusu dolandırıcılığı pahalandıran Oto Ekspertiz Uzmanı Ahmet Coşkun Özata “Sadece bana bir günde 6 tane katalizörü sökülmüş araç geldi. Genelde bu işi sanayi sitelerinde tabelası olmayan tamirhanelerde yapıyorlar. 5 dakika içinde katalizörü çalıyorlar. Bunu yapma sebeplerinden biri katalizörün içinde paladyum gereci var; 2-3 bin dolar ortasında satılan eserler. Bugün 2000 model bir aracın ikinci el katalizörü 8 bin lira civarında. Ancak sıfır, yüksek model araçlarda ise 100 bin liranın üzerine kadar çıkabiliyor. Vatandaşlar araç alıp satarken başından hiçbir biçimde ayrılmasın. Ayrıyeten inançlı noktalarda buluşsun” diye konuştu. Şebekenin kandırdığı şahıslar ortasında olan 10 yıllık avukat Atılgan Doğan da “2000 model bir aracım var. İnternetten satışa koydum. Beni aradılar, oto endüstride buluştuk. Çay ikram ettiler. Fiyatta anlaştık, tokalaştık. Bir gün sonra satış sürecini gerçekleştirecektik, ‘Babaannem öldü. Arabayı alamayacağım. Hakkını helal et’ dediler. Gerçeği eksperde öğrendim. İçindeki tozlardan ötürü katalizörü çalmışlar. Elimizi verdik, kolumuzu kurtaramadık” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir