Intel duyurdu! Türünün ilk örneği olacak

Pandemi ile gündemimize yerleşen çip krizinin tesirleri, tedarik zincirlerinin jeopolitik gerginliklerle bozulması sonucu artarak devam ediyor. Bu alanda üretim yapan firmalar talebe yetişemiyor. Gelecekte misal sıkıntıların yaşanmaması için devasa yatırımlar açıklanırken 2025’e kadar devreye alınacak yeni çip üretim tesislerinin dünyaya bir daha çip krizi yaşatmayacağı belirtiliyor.

DÜNYA DEVİ MUAHEDEYİ DUYURDU! CİNSİNİN BİRİNCİ ÖRNEĞİ

Dünya devi Intel, bugün yaptığı açıklamada, cinsinin birinci örneği olan Yarı İletken Ortak Yatırım Programını (SCIP) duyurdu.

Açıklamada, kelam konusu programla sermaye ağır yarı iletken sanayisine yeni bir finansman modeli getirildiği aktarıldı.

Program kapsamında Intel’in dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden Brookfield Asset Management’ın altyapı iştiraki ile mutabakat imzaladığı belirtilen açıklamada, bunun Intel’e üretimini genişletmek için yeni bir sermaye havuzu sağlayacağı kaydedildi.

Açıklamada, muahedenin iki şirketin şubat ayında imzaladığı mutabakat zaptının akabinde geldiği anımsatıldı.

Anlaşma kapsamında Intel’in Arizona’daki Ocotillo yerleşkesinde daha evvel duyurulan üretim genişlemesine ortaklaşa 30 milyar dolara kadar yatırım yapılacağı belirtilen açıklamada, Intel’in toplam proje maliyetinin yüzde 51’ini ve Brookfield’ın yüzde 49’unu finanse edeceği bildirildi.

Açıklamada, Intel’in iki yeni çip fabrikasının çoğunluk mülkiyetini ve işletim denetimini elinde tutacağı aktarıldı.

Intel Mali İşler Yöneticisi (CFO) David Zinsner, mevzuya ait açıklamasında, mutabakatın ABD’de ay başında yürürlüğe giren Amerika için Yarı İletkenler Üretmek Hedefiyle Yardımcı Teşvikler Yaratma (CHIPS) ve Bilim Maddesi’nden elde edilen ivmeyi temel aldığını tabir etti.

Söz konusu CHIPS ve Bilim Yasası 9 Ağustos’ta ABD Lideri Joe Biden tarafından imzalanarak yürürlüğe girmişti.

Yerli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik yasa, arabadan elektroniğe kadar birçok kesimde üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.

Yasa, yarı iletken üretimi için yaklaşık 52 milyar dolarlık dayanağın yanı sıra yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek için 4 yıllığına yüzde 25’lik vergi indirimini içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir