İYİ Parti’den faiz kararı tepkisi: Tek eksik sandık, kaçış yok, az kaldı…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararını kıymetlendiren ÂLÂ Parti İktisat Siyasetleri Lideri Bilge Yılmaz, “Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Fakat ortada üzerine konuşulmaya paha bir şey yok. O yüzden kararı değil, iktidara geldiğimizde para siyasetinde atacağımız adımları konuşalım. Yol haritamız muhakkak, neler yapacağımız net. Tek eksik sandık… Kaçış yok, ona da az kaldı…” sözlerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), siyaset faizini %12’den %10.5’e indirdi. GÜZEL Parti’den kararla ilgili birinci kıymetlendirme geldi. İYİ Parti İktisat Siyasetleri Lideri Bilge Yılmaz, toplumsal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararını pahalandıran Bilge Yılmaz, şunları söyledi:

“KONUŞMAYA KIYMET BİR ŞEY YOK”

*Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Fakat ortada üzerine konuşulmaya kıymet bir şey yok. O yüzden kararı değil, iktidara geldiğimizde para siyasetinde atacağımız adımları konuşalım. Yol haritamız belirli, neler yapacağımız net. Tek eksik sandık… Kaçış yok, ona da az kaldı…

MADDE UNSUR AÇIKLADI

Kısa vadede; kapsamlı enflasyon hedeflemesine geçilecek 3’er aylık dezenflasyon patikası kamuoyuyla paylaşılacak. Kredi kararları piyasa düzeneklerine bırakılacak. TCMB’ye bağımsız ve liyakatlı bir idare atanacak. Döviz kuruna keyfi müdahaleler durdurulacak.

Orta vadede; Para Siyaseti Konseyi (PPK) bilgi notu faizi kararı öncesi kamuoyuyla paylaşılacak. PPK üyelerinin oy dağılımı açıklanacak Rezerv idaresi şeffaflaştırılacak. TCMB bağımsızlığı anayasal garanti altına alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir