Karabiberin sağlığa faydaları…

Piperaceae ailesinden olan ve dünya üzerinde 700’den fazla türü olduğu bilinen karabiber doğanın mucizevi baharatlarından biridir. Karabiberin kalori oranı çok yüksektir. Aynı zamanda besin değeri açısından da sağlığa pek çok açıdan olumlu katkısı vardır. Türk mutfağında et ve tavuk yemeklerinde en çok kullanılan baharat olarak karşımıza çıkan faydaları nelerdir sorusu da sıkça sorulmaktadır. karabiberin faydaları Osman Müftüoğlu tarafından da TV programlarında dile getirilmekte ve tüketimi önerilmektedir.

Karabiber Neye İyi Gelir?

Karabiber ne işe yarar? sorusu internet üzerinden en çok araştırılan konuların başında gelir. Sağlık uzmanı Doktor Osman Müftüoğlu’nun yanı sıra karabiberin faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da ifade edilmektedir. İşte karabiberin faydaları:

Karabiber Yan Etkileri

Her baharatın olduğu gibi karabiberin de yan etkileri olabilir. İşte karabiber zararları hakkında bilinmesi gerekenler:

Karabiber Zayıflatır Mı?

Karabiber besin değeri yüksek bir baharattır. Yağ yakımına yardımcı olur. Beslenme ve diyet sürecine dikkat eden kişiler karabiberi yemekler dışında yoğurtla tüketebilir. Yoğurtlu karabiberin faydaları da bu yüzden merak edilir. Yoğurtun yüksek probiyotik oranı ve karabiberin içeriği metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasına katkı sağladığı için zayıflamaya da yardımcı olur. Ancak bu tek başına yeteri değildir. Yoğurtlu karabiber tüketiminin yanın da beslenme sürecinde de dengeli olunmalıdır.

Günlük Karabiber Tüketimi

Dengeli tüketimiyle sağlığa pek çok faydası bulunan karabiberin, aşırı tüketimi ise zarara yol açar. Bu yüzden günlük karabiber tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Yemeklerde sıkça kullanılan karabiber için günlük önerilen tüketim miktarı 1 çay kaşığı olarak belirtilmiştir. Fazla kullanım başta mide olmak üzere farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir