Kilia İdolü Türkiye’ye iade edilmeyecek

ABD’deki temyiz mahkemesi, Türkiye’nin altı bin yıllık Kilia idolünün çalındığını beyan etmek için fazla uzun müddet beklediğini, bu yüzden müzayede meskeni Christie ile yapıtın sahibi olan müdafaa fonu sahibi Michael Steinhardt’tan yapıtı geri alamayacağını kararlaştırdı.

Yaklaşık 22.9 santimetre boyutundaki Kilia idolü, başı göğe hakikat hafif kalkık olduğu için “Guennol Yıldız Avcısı” olarak da biliniyor.

Reuters’ın haberine nazaran, New York’taki temyiz mahkemesi Türkiye’nin, yapıtın götürüldüğünden 1990’lı yıllarda “haberdar olabileceğini” belirtti.

Mahkeme bu sebeple yapıtın müzayedeye çıktığı Nisan 2017’ye kadar Türkiye’nin, müzayede konutu Christie ile Steinhardt’a dava açma “haklarını değerlendirmediğini” tabir etti.

Üç yargıçtan oluşan heyete sunduğu açıklamada Hakim Rosemary Pooler, Türkiye Kültür Bakanlığı’nın, Yıldız Avcısı’nın New York kentinde olduğuna dair işaretler vermesine karşın Türkiye, hiçbir şey yapmadı. Türkiye’nin şikayetini 2017’e kadar bildirmemesi (hatta incelememesi) mantık dışı” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir