‘Kuduz şüphesi gördüğünüz hayvana müdahale etmeyin’ uyarısı

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Ceylan, insanların kuduz kuşkusu gördüğü bir hayvana asla müdahale etmemesi gerektiğini vurgulayarak, “En yakın veteriner tabibe, belediyeye, ilgili ünitelere haber verilmesi çok önemli” dedi.

Ceylan, kuduzun yarasa ve yaban hayvanlarından bulaşıp yayıldığını, kedi, köpek üzere evcil hayvanların da bu hastalığa yakalanma riskinin olup insanlara bulaşmasına aracılık ettiğini tabir etti.

Prof. Dr. Ceylan, bu hastalığın hayvanlar üzerinde özel bir taramasının olmadığını lakin hastalığa yakalandıktan bir müddet sonra hayvanda belirtilerinin ortaya çıktığını söyledi.

Kuduz olan bir hayvana veteriner doktorlarca uygun bir formda müdahale edildiğini lisana getiren Ceylan, “İnsanların kuduz kuşkusu gördüğü bir hayvana asla müdahale etmemesi gerekir. Kuşkulu bir hayvan görüldüğünde en yakın veteriner tabibe, belediyeye, ilgili ünitelere haber verilmesi çok değerli. Saldıran, ısıran hayvan karantina sürecinde bekletilmeli.” ihtarında bulundu.

“ANKARA’DA KUDUZ OLAYI BİLDİRİMİ YAPILMADI”

Ankara’da son vakitlerde bildirimi yapılmış bir kuduz hadisesi bulunmadığını belirten Ceylan, kuduzun, kuşkusunda dahi bildirimde bulunulması mecburî bir hastalık olduğunu lisana getirdi.
Ceylan, 2014-2018 ortasında Ankara’daki kuduz riskli temas sayısının 61 bin 12 olduğunu kaydederek, kuduz temas hadiselerinin bir kısmına aşı, bir kısmına antiserum, bir kısmına tıbbi müdahale uygulandığını, bir kısmının ise ameliyat edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Ceylan, “Isırıldıktan bir müddet sonra hastalık belirtileri görülebilir. Saldıran, ısıran hayvanı kesinlikle karantina altına alarak karantina sürecinde bekletmek gerekir. Bu müddet sonunda şayet hayvanda farklı bir durum tespit edilirse ona nazaran önlem alınmalıdır. Lakin ısırılan kişinin en yakın sıhhat kuruluşuna başvurarak gerekli önlemleri alması değerlidir.” dedi.

“SOKAKTAKİ HAYVANLARIN AŞI TAKİBİ YAPILMALI”

Kuduza karşı müdafaa önlemleriyle tedbir alınabileceğini vurgulayan Ceylan, “Evde kedi köpek besleyenlerin hayvanlarının aşılarını kesinlikle nizamlı yaptırması, sokaktaki hayvanların aşı takibinin da belediyeler tarafından aksatılmadan yürütülmesi gerekir.” diye konuştu.

Ceylan, sokakta kuşkulu bulunan hayvanlardan uzak durulması gerektiğine işaret etti.

Kuduzun en çok bilinen belirtilerinin sudan korkma, ışıktan korkma semptomları olduğunu kaydeden Ceylan, hayvanlarda ise sicim şeklinde bir salyanın en değerli belirtilerden olduğunu lisana getirdi.

Ceylan, hayvanda hastalığın en bariz özelliklerinin sinirsel semptomlar, karanlık yerlere gitme ve saldırganlık gösterme olduğunu, bu üzere durumlarda hayvanların en yakın sıhhat merkezine götürülmesi gerektiğini söyledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir