Manchester United satılıyor: 10 milyar dolar istiyorlar

İngiliz basınında çıkan haberlere nazaran; Manchester United’da Glazers ailesi devri sona erebilir. Glazers’lar kulübü satmak istemiyor; fakat önemli müşteriler için de sayısı belirlediler: 10 milyar Dolar.

Amerikalı Glazers ailesi 2005’te Manchester United’ı taraftarların ağır muhalefetine rağmen 800 milyon Sterlin’e satın aldı. Taraftarlar, yeni sahiplerini bir türlü mutlu edemedi ve statlarda sık sık Glazers’lar protesto edildi.

2013’te Sir Alex Ferguson’un ayrılışından bu yana önemli bir muvaffakiyet yakalayamadı. 2016’dan bu yana da İngiliz takımının borçları her geçen yıl artmaya devam etti. Glazers’lar muvaffakiyetlerin gelmemesine rağmen kulübü finanse etmeye devam etti.

Glazers ailesi önemli baskıya rağmen şimdiye kadar kulübü satmaya sıcak bakmadı; lakin artık önemli bir teklif gelmesi durumunda da Manchester United’ın fiyatını belirlediği bildirildi. Amerikalı ailenin, 10 milyar Dolar’lık teklifle gelene kulübü satacağı kaydedildi.

Manchester United, bu sayıya satıldığı takdirde; Kırmızı Şeytanlar, dünyanın en pahalı spor kulübü olacak. Çünkü en kıymetli kulüp unvanını Amerikan Futbol Ligi (NFL) grubu Dallas Cowboys elinde bulunduruyor. Cowboys’un pahası 8 milyar Dolar olarak hesaplandı. Dallas Cowboys’u 6.4 milyon Dolar’la bir diğer NFL kadrosu New England Patriots takip ediyor. Listenin üçüncü sırasında ise Amerikan Beyzbol ekibi New York Yankees bulunuyor. Yankees’in kıymeti ise ve 6 milyarn Dolar.

İngiltere’nin en güçlü iş insanı Jim Ratcliffe, daha evvel Manchester United’ı satın almak için Joel ve Avram Glazer kardeşlerle görüştü; lakin aile kulübü satmadı. Zati 10.2 milyar Dolar’lık serveti bulunan Ratcliffe’in Glazers ailesinin belirlediği sayısı vermesi de güç görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir