Marketlere yanlışlıkla ’68 milyon sterlin’ değerinde kokain dağıttılar

Çek Cumhuriyeti’ndeki mağazalarda çalışan personeller, Kolombiya’dan geldiği düşünülen meyve kasalarını açarken uyuşturucuları fark etti.

Orta Avrupa ülkesinin polisi, toplamda, yasa dışı piyasa pahası yaklaşık 68 milyon sterlin olan 997 kilo civarındaki uyuşturucunun, muzların etrafında küpler halinde kalıplanmış biçimde bulunduğunu açıkladı.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; kuşkulu kalıpları birinci olarak başşehir Prag ile Jicin ve Rychnov nad Kneznou kasabalarındaki süpermarket çalışanları bildirirken, polis de soruşturma için köpek üniteleri gönderdi.

BAŞKA YERLERE DE DAĞITILMIŞ

Çek polisi yaptığı açıklamada, “Soruşturma memurları, tıpkı partiye ilişkin malların Çek Cumhuriyeti’ndeki diğer yerlere de dağıtıldığını tespit etti. Bu nedenle, Çek Cumhuriyeti gümrük yönetimi şu anda başka kuruluşlarla işbirliği içinde bu yerlerin kontrollerini ve başka faaliyetleri yürütmektedir” dedi. 

Yetkililer, soruşturmalarını ilerletmek için artık milletlerarası makamlarla birlikte çalışmaya hazır olduklarını da kelamlarına ekledi.

Yetkililer şu sözleri kullandı: 

“Sevkiyatlarla ilgili bilgiler Çek Cumhuriyeti sonları dışında tutuluyor. Bu nedenle memleketler arası polis ve isimli işbirliği kurumunu kullanacağız.”

“Dava, soruşturmayı yürütecek olan Ulusal Uyuşturucu Denetim Merkezi tarafından devralındı. En kısa müddette daha fazla bilgi vereceğiz.”

Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu ve Hata Ofisi’ne nazaran kokain üretimi 2014 ve 2019 yılları ortasında neredeyse iki katına çıkarak rekor düzeylere ulaştı. BM organı 2021 raporunda, büyük çoğunluğu Kolombiya’nın oluşturduğunu da eklemişti.

Bu son olay, 2015’te Prag’daki bir süpermarkette çalışanlar tarafından yaklaşık 220 kilo kokainin bulunduğu misal bir olayın tekrarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir