Mehmet Metiner: Karşılarında eski CHP yok; AK Parti’nin yeni dönemdeki siyasi aklının farklı olması şart

Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak müellifi Mehmet Metiner, CHP’den başörtüsüne misal çıkışlar geleceğini belirterek “AK Parti’nin yeni devirdeki siyasi aklı farklı olmalı“ dedi. Metiner, buna münasebet olarak da “karşılarında eski CHP’nin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun olmadığını” tabir etti.

 Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışının ardında Altılı Masa’da yer alan eski AKP’liler olan DEVA Partisi başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi başkanı Ahmet Davutoğlu’nu savunan Metiner, “Siyaset bir yanıyla oyundur. Rakibinizi alt etmek için oyun kurarsınız. Ancak bir-kaç atılım sonrasını düşünmeden oyun kurarsanız mat olursunuz. Kılıçdaroğlu’nun başına gelen/getirilen bu oldu” diye yazdı.

Metiner, “Erdoğan’ı/AK Parti’yi çok düzgün bildiğini sav eden o eski AK Partililerin aklı, Kılıçdaroğlu’nu hem partisi içinde hem dindar sosyoloji nezdinde kötü halde zora soktu” dedi.

“AK Parti’nin yeni periyotta siyasi aklı farklı olmalı” diyen Metiner, şöyle devam etti: “Zira karşılarında eski CHP yok. Kemal Bey’in kendisi de yok. Kemal Bey’in gerisindeki akıl, AK Parti’nin içinden çıkan akıldır.

AK Parti yeni periyotta asıl bu akılla uğraş ettiğini unutursa, diğer bir deyişle, yalnızca CHP refleksine ve zihniyetine yönelik zihni-siyasi hazırlıklar üzerinden yol yürürse, başarılı olma talihi giderek azalır.

Buna benzeri ataklar daha gelecek.

O yüzden yeni bir siyasi akıl öncelikli bir ehemmiyete sahip.

CHP’den yahut YETERLİ Parti’den gelen her teklifi peşinen ve kategorik olarak “istismar, ikiyüzlü, kandırmaca!” cinsinden tepkici sözlerle reddeden bir siyasi akılsızlık yerine, asıl problemlerin tahliline yönelik her olumlu adımı destekleyen lakin daha kalıcı ve esaslı tahlil için de ön alan bir siyasi akıl temel alınmalıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başörtüsü üzerinden ortaya koyduğu bu yeni siyasi aklın her alanda ve her şartta temel alınması, bence AK Parti siyaseti ismine hayati ehemmiyete sahiptir.”

Yazının tamamını okumak için

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir