Naci Görür’den deprem açıklaması: İsyan ediyorum

Yer bilimci Prof. Naci Görür, beklenen İstanbul sarsıntısı için vaktin çok daraldığını söyledi. Buna karşılık kentte hummalı bir çalışma görülmediğini belirten Görür, “Belediye ve hükümetin iş birliğiyle İstanbul’u sarsıntıya hazırlaması lazım. Fakat daima farklı telden çalınıyor maalesef. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. İsyan da ediyorum, söylüyorum ancak yapacak bir şey yok. Türkiye’de hiçbir kurumun sarsıntıya hazır olduğunu görmedim” diye konuştu.

39. TÜYAP Milletlerarası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında Büyükçekmece Belediyesi’nce düzenlenen “Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm” bahisli söyleşide konuşan Görür, Türkiye’de hiçbir kurumun sarsıntıya hazır olduğuna inanmadığını belirtti.

‘HEP BAŞKA TELDEN ÇALINIYOR’

Görür şu tabirleri kullandı:

“Elektrik gücü ve İGDAŞ ile konuştuğunuz vakit ‘bizim her şeyimiz tamam, biz hazırız’ diyorlar. Ben Türkiye’de hiçbir kurumun sarsıntıya hazır olduğunu görmedim. Hani bizim hayat yolları dediğimiz kanalizasyon, içme suyu, ulaşım, irtibat güya 99’dan beri hazır. Lakin son küçük bir sarsıntı oldu tekrar telefonlar bütün bağlantı sistemleri işe yaramadı. Ve ben onlardan o denli bilgi alamıyorum, bir şey de söylemiyorlar. Bir hükümetle belediye kol kola vermezse İstanbul’u sarsıntıya hazırlayabilir misiniz? Çocuk musunuz ya? Bu türlü şey olabilir mi? Pekala benim halkım buna nasıl müsaade eder, nasıl beğenilen görür bunu? Yani belediye ve hükümetin birlikte iş birliğiyle İstanbul’u zelzeleye hazırlaması lazım. Lakin daima başka telden çalınıyor maalesef. Bir bilim adamı olarak bunu görüyorum. İsyan da ediyorum, söylüyorum lakin yapacak bir şey yok. Artık münasebetiyle onu ben bilemiyorum. Büyük bir ihtimalle daha evvel olduğu üzere elektrikler kesilecektir umarım dedikleri üzere uzun sürmesin. Ancak tıpkı şey su için de geçerli. İstanbul’da mesela bugün İSKİ yüzde 90 kapasite ile su tedariki yapıyorsa Allah korusun yarın o yüzde 30’a düşse ne yapacağız? Ne yapacağız ya? Sarsıntı, sarsıntı bu! Yangını bir taraftan, kirliliği bir taraftan inanılmaz şeyler olabilir. Su olmadığı vakit nasıl yaşanır?” açıklamasında bulundu.(HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir