NATO’dan Arnavutluk açıklaması: Şiddetle kınıyoruz

NATO Genel Merkezi’nden bugün yapılan açıklamada, Arnavutluk’un ulusal bilgi altyapısına yapılan siber atakların İran hükümeti kaynaklı olduğu kabul edilerek kınandı.
Açıklamada “Bir Müttefikin güvenliğini istikrarsızlaştırmak ve ziyan vermek ve vatandaşların günlük ömürlerini kesintiye uğratmak için tasarlanmış bu cins makûs niyetli siber faaliyetleri şiddetle kınıyoruz” denildi. Akınların kaynağıyla ilgili ise “Müttefikler, Arnavutluk ve öbür Müttefiklerin siber atağın sorumluluğunu İran Hükümetine atfeden açıklamalarını kabul ediyor” tabirleri kullanıldı.
NATO ve Müttefiklerin Arnavutluk’u desteklediğini vurgulayan açıklamada, “Kötü niyetli aktörler kritik altyapımızı bozmaya, devlet hizmetlerimize müdahale etmeye, istihbarat elde etmeye, fikri mülkiyeti çalmaya ve askeri faaliyetlerimizi engellemeye çalışıyor” denildi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg hususla ilgili yazılı paylaşımında “Tiran ve öteki Müttefiklerin İran’a atfettiği, Arnavutluk’a yönelik son siber saldırıyı şiddetle kınıyorum. NATO ve Müttefik uzmanlar takviye sağlıyor. NATO siber tehditleri caydırmak, savunmak ve siber tehditlere karşı koymak için gardını yükseltmeye devam etmeye kararlıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir