Oruç Reis gemisinden güçlü dönüş! 12 yıllık avantaj sağlayacak

Operasyon kabiliyeti artırılan Oruç Reis gemisi denizlere daha güçlü dönmeye hazırlanıyor.

Bir yandan Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğalgazı karaya yaklaştıran Türkiye, öteki yandan sismik araştırmalarına devam ediyor. Sondaj ve araştırma çalışmalarının hızlanması gayesiyle son olarak Abdülhamid Han sondaj gemisi filoya katılırken, eldeki öteki gemilerde de güçlendirme yapılıyor.

Sabah’ın haberine nazaran; Bu kapsamda Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi, 5 yıllık mecburî bakım, ekipman ve yazılım modernizasyonu için faaliyetlerine orta verdi. Birkaç aydır İstanbul’da bakımda bulunan Gemi, geçen günlerde de Zonguldak’taki Filyos Limanına demirledi.

ORUÇ REİS GEMİSİNDEN GÜÇLÜ DÖNÜŞ!

Son kademesine gelinen modernizasyon çalışmalarının akabinde Oruç Reis gemisinin sismik data toplama kapasitesi, 4×6.000 metreden 4×8.100 metreye çıkarılacak. Böylelikle gemi, petrol ve gaz potansiyelinin tespiti için 20 yılda toplayabileceği bilgiyi 8 yılda toplayabilecek.

Ayrıca sismik data toplama kapasitesinin artırılması sayesinde gemi daha çok 3 boyutlu projelerde kullanılmaya başlanarak gemiye operasyon kabiliyeti ile daha derin gayeleri ve bilhassa tuz-altı derin amaçları haritalandırma kabiliyeti kazandırılacak.

AKDENİZ’DE 8 DERİN SONDAJ TAMAMLANDI

Şu ana kadar denizlerdeki sismik data toplama çalışmalarında öncelikle ulusal gemiler Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemileri kullanıldı ve eş vakitli sismik data toplama faaliyetleri yürütüldü. Bu kapsamda Karadeniz’de deniz altına boru serimi devam ederken, 2018’den bu yana Akdeniz’de ise 8 derin deniz sondajı planlanan takvim çerçevesinde tamamlandı.

Oruç Reis’in bakımda olduğu şu günlerde, Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemisi ise Karadeniz’de çalışmalarını sürdürüyor. Gerek kuyulardan elde edilen gerek yeni toplanan sismik datalar ışığında jeolojik model güncellenerek belirlenen öbür yüksek potansiyelli alanlarda faaliyet gösterilmeye devam ediliyor.

KARADENİZ’DE SONDAJ FAALİYETLERİ SÜRAT KESMİYOR

Öte yandan, sondaj gemilerinin faaliyetleri de sürat kesmeden devam ediyor. Halihazırda Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’de Türkali-10 sondaj kuyusunda, Yasal Sondaj Gemisi Türkali-6 sondaj kuyusunda, Yavuz Sondaj Gemisi de Türkali-4 sondaj kuyusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir