Özvar: Vizyoner çalışmaları destekliyoruz

Fuarın açılışında bir konuşma yapan YÖK Lideri Erol Özvar, aktifliğin yeni projelerin tasarlanarak hayata geçirilmesinde, güçlü iş birliklerinin oluşmasında ve nihayetinde ortaya çıkacak eserlerin çeşitlenerek ülkenin teknoloji alanında ilerlemesinde yararlar sağlayacağını vurguladı.

Türkiye’nin son yıllarda pek çok alanda atağa geçerek büyük genişleme yaşadığını, sanayi, teknoloji ve yükseköğretim alanlarında atılan adımların gelecek jenerasyonlar için değerli bir yatırım olduğunu söz eden Özvar, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği Türkiye Yüzyılı vizyonuyla, savunma sanayi ve güç alanındaki yerli ve ulusal teknoloji atılımında, yükseköğretim kurumlarımıza, beşerî sermayenin yetiştirilmesi ve Ar-Ge faaliyetlerinin artırılması noktasında hayli değerli misyonlar düşmektedir” dedi.

‘ADIMLARIMIZI TİTİZLİKLE ATIYORUZ’
Prof. Dr. Özvar, kelamlarına şöyle devam etti: “Üniversite öğrencilerimiz bir yandan gelecekteki maksatlarını belirleyerek yeni fikirler edinirken, öbür yandan öncü firmaların, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile bir ortaya gelerek fikir alışverişinde bulunabileceklerdir. Bizler de Yükseköğretim Şurası olarak geleceğe taraf vermede başat rol oynayan gençlerimizin, vizyon sahibi, daima dönüşen ve gelişen dünyamıza kolaylıkla ayak uyduran, çok taraflı bireyler olmaları yolunda yapılan bütün çalışmaları canı gönülden destekliyor, yükseköğretimi akademi ile hudutlu olmayan, çok istikametli ve çeşitli kazanımlarla dolu bir hale getirmek için adımlarımızı titizlikle atıyoruz.”

SEKTÖRLERLE İŞ BİRLİĞİ HALİNDEYİZ
Üniversitelerin bilgideki dönüşümün merkezleri olduğunu vurgulayan Özvar, bu nedenle yükseköğretim kurumlarının, ülkenin teknolojik kalkınma atağında temel aktörler ortasında yer aldığını tabir etti. Özvar, “Bizler de Yükseköğretim Şurası olarak ülkemizin iktisadi kalkınmasında teknolojinin ne derece kıymetli bir yer tuttuğunun şuurundayız. Bu minvalde teknoloji temelli kalkınma atılımına yönelik pek çok iş birliği ve protokole de imza attık.

Yeni iş kolların süratle arttığı bu süreç, iş adamlarının mevzuyu yakından takip edip süratli aksiyon almalarını mecburî kılmaktadır. Nanoteknoloji, otonom araçlar, yapay zekâ ve üç boyutlu yazıcıların endüstride kullanım yoğunluğunun artması, birtakım meslekler ortadan kaldırarak yeni mesleklerin doğmasına sebep oluyor. Yeni doğan bu mesleklerde yetişmiş insan gücünü sağlamak ismine Yükseköğretim Konseyi olarak dalla iş birliği içinde yeni programlar açmaktayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir