Peru’da 8 kişi öldü, 30 günlük OHAL ilan edildi

Peru’da, eski cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta vazifesinden azledilip cezaevine gönderilmesinin akabinde başlayan protestolarda meyyit sayısı 8’e yükseldi. Hükümet, şiddet olayları ve protestolar nedeniyle ülke genelinde 30 günlüğüne harikulâde hal (OHAL) ilan etti.

AA’nın aktardığına nazaran Savunma Bakanı Alberto Otarola, “Hali hazırda devam eden vandalizm, şiddet aksiyonları, otoyollarda barikat ve yol kapatma hadiseleri nedeniyle güçlü ve otoriter bir karşılık için ülke geneli 30 günlüğüne harika hal ilan edildi” açıklamasında bulundu. Ülke basınında çıkan habere nazaran, başşehir Lima dahil Puno, Cusco, Tacna, Apurimac ve Arequipa kentlerinde toplanan binlerce kişi ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifasını ve Kongre’nin kapatılmasını istiyor.

Ne olmuştu?

Eski cumhurbaşkanı Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından ‘kalıcı ahlaki yetersizlik’ suçlamasıyla vazifesinden azledilmişti. Castillo’nun misyonundan alınması istikametindeki karar, 7 Aralık’taki genel konsey toplantısında 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmişti.

Kongre’de Castillo’nun vazifeden azledilmesi kararına münasebet olarak ‘kamu işlevlerini gasbetmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve anayasal tertibi ihlal etmeye çalışmak’ gösterilmişti. Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının akabinde gözaltına alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Boluarte, Castillo’nun vazifesinden alınmasının akabinde ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak 8 Aralık’ta yemin etmişti. Boluarte, 11 Aralık’taki açıklamasında, bu siyasi çatışmanın ülke için sağlıklı olmadığına dikkati çekerek, “Birkaç gün içinde Kongreye erken seçim teklifini getireceğim. Cumhurbaşkanı olarak misyonum çoğunluğun iradesine uymaktır” sözünü kullanmıştı.

Kongre’de teklifin kabul edilmesi halinde erken seçimin Nisan 2024’te düzenlenmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir