Saldırıda ölen Dr. Karakaya’ya ‘şehit’ unvanı verildi

Konya’da uğradığı silahlı akın sonucu çalıştığı Kent Hastanesi’nde klinikte öldürülen kardiyoloji uzmanı Dr. Ekrem Karakaya, hastanede düzenlenen merasimle anıldı. Vilayet Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, Ekrem Karakaya’ya şehitlik unvanı verildiğini belirterek, ”Şehidimizin ailesi artık ulu devletimize emanet. Ekrem kardeşimize devletimiz şehit unvanı verdi.” dedi.

Şehir Hastanesi’nde misyonlu Dr. Ekrem Karakaya 7 Temmuz’da, anjiyo ameliyatı olan annesinin vefatından sorumlu tutan Hacı Mehmet Akçay tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Saldırganda birebir tabancayla başına ateş edip, ömrüne son verdi.

İl Sıhhat Müdürlüğü tarafından Konya Kent Hastanesi’nde anma merasimi düzenlendi. Merasim, Dr. Karakaya’nın hayatını mevzu alan kısa sinema gösterimiyle başladı. Kuran ve dua okunmasıyla devam eden merasimde konuşan hastane başhekimi Dr. Oğuzhan Günenc,  Karakaya’nın yaklaşık 1 yıl evvel Kent Hastanesinde vazifeye başladığını belirtti.

Günenc, “Rahmetli hekimimize kendi memleketi Kayseri’de misyona başlama seçeneği sunulmuş olmasına karşın mesleğini daha yeterli icra edebileceğini, hastalarına daha yararlı olabileceğini düşündüğü için kendisi hastanemizi tercih etmiştir.” dedi.

ADI YAŞATILACAK

İl Sıhhat Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç da taarruzda hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya için ‘şehit’ unvanı verildiğini belirterek, şunları söyledi:

”Şehidimizin ailesi artık ulu devletimize emanet. Ekrem kardeşimize devletimiz şehit unvanı verdi. Bundan sonra eşi ve değerli evlatları şehit yakını olarak devletimizin ve milletimizin şemsiyesi altında ömür uzunluğu korunacaklar dedi. Şehit Karakaya’nın isminin Konya’da birtakım sıhhat tesislerine ve caddelere verilerek yaşatılacağını da belirten Koç, “Şehidimizin ismini yaşatma ismine devlet büyüklerimiz gerekenleri yapıyorlar. Rabbim bu acıları bir daha yaşatmasın’ ‘dedi.

“KARABÜK’TEN HASTALARI GELİYORDU”

Mesai arkadaşları ismine kürsüye gelen kardiyoloji uzmanı Dr. Selçuk Öztürk, “Ekrem abimiz kliniğimizin yaşça ve deneyimce en büyüklerinden olmasına karşın bizlere hürmetinden ötürü ‘abi’ diye hitap eder, hastalarına hakim olsa bile hepimizle istişare ederdi. Hiçbir hastası ya da iş arkadaşı ile ufacık da olsa bir münakaşası olmadı.

Kliniğimizde 1 yılda kendisini öylesine sevdirdi ki doktor ve doktor dışı tüm işçilerin en sevdiği ve hürmet duyduğu kişi oldu. En son Ramazan Bayramında nöbetçi olmamasına karşın bayram öncesi kalan hastalara ve müsaadeye ayrılan tabip arkadaşların hastalarını devralarak her gün vizit yaptı. Ben buna şahidim. Daima olarak hastalarından olumlu geri dönüşler alan bir kardeşimizdir. Hatta daha evvel çalışmış olduğu Karabük vilayetinden Konya’ya gelen hastalarını biliyoruz” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir