Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kosova’yı ne fiili ne de hukuki olarak tanımayacağız”

Sırbistan’ın güneyindeki Vranje kentinde halka seslenen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, “Kosova’nın bağımsızlığına imza atan kişi ben olmayacağım. Bu türlü bir şeye mazeret aramak için Sırbistan’ı dolaşmaya utanırım. Teslim olmak yok, Kosova’yı ne fiili olarak tanıyacağız ne de tüzel olarak. Lakin Arnavutlarla barışa ve uygun ilgilere sahip olmak istiyoruz” sözlerini kullandı. Kosova’da kurulması talep edilen Sırp Belediyeler Birliğine ait muahedenin altında AB’nin de imzası bulunduğunu ve bu muahedenin uygulanmasını beklediklerini söyleyen Vucic, Sırp nüfusun ağır olduğu belediyeler birliğinin Brüksel Anlaşması’nda öngörüldüğünü söz etti.

Vucic, 27 Şubat’ta Brüksel’de Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşerek AB’nin Kosova ile Sırbistan ortasındaki bağlantıların olağanlaştırılması gayesiyle teklif ettiği muahedeyi prensipte kabul ettiklerini açıklamıştı. Kamuoyunda Fransız-Alman planı olarak bilinen mutabakat, Vucic’in açıklamalarına karşın Sırbistan’ın Kosova’yı fiilen tanıması manasına gelen uygulamalar içeriyor. Mutabakat dahilinde Sırbistan’ın Kosova’ya ilişkin devlet sembollerini ve Kosova pasaportunu tanıması da öngörülüyor.

VUCİC VE KURTİ 18 MART’TA BİR ORTAYA GELECEK

Kosova Başbakanı Albin Kurti, 27 Şubat’taki dorukta belgeyi imzalamak istediklerini lakin Sırp tarafının imza atmayı reddettiğini söylemişti. Vucic ve Kurti’nin mutabakatın uygulanma sürecini görüşmek üzere 18 Mart’ta Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde bir ortaya gelmeleri planlanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir