Şok Marketler, BİM CEO’su Galip Aykaç’ın istifasını istedi

Besin Perakendecileri Derneği Lideri ve BİM CEO’su Galip Aykaç’ın MHP ve iktidara yakın medya ile yaşadığı tartışmanın akabinde, Şok Marketler İdare Şurası Aykaç’a istifa daveti yaptı.

Halk TV’nin haberine göre, Besin Perakendecileri Derneği’ne yazı gönderen Şok Marketler İdare Konseyi, Galip Aykaç’ın dernek başkanlığından istifasını istedi.

Yazıda “BİM İcra Heyeti üyesi ve Besin Perakendecileri Derneği Lideri Sn. Galip Aykaç, 30 Kasım 2022 tarihinde basına açık bir toplantıda kimi açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar öncesinde, basın açıklaması yapılacağı ve açıklamanın içeriği hakkında Besin Perakendecileri Derneği tarafından rastgele bir İdare Şurası kararı alınmamış ve rastgele bir ön bilgilendirme yapılmamıştır” denildi.

“Son vakitlerde farklı mecralarda gerçekleştirilen zincir marketlere yönelik suçlamaların gerçek olmadığını ve bilhassa zincir marketlerin fiyat artışlarının müsebbibi olmadığının aşikar olduğunu ayrıyeten enflasyonun sebebi olarak zincir marketlerin gösterilmesinin hakikat olmadığı” belirtilen yazıda şu sözlere yer verildi:

“Ancak ilgili tarihte Sn. Galip Aykaç tarafından yapılan açıklamalar, bu haksız hücumlara karşı kamuoyunu yanlışsız bilgilendirmekten çok niyetini aşarak fiyat artışı tartışmalarının siyasi düzleme çekilmesine taban hazırlamıştır. Bu açıklamalar nedeniyle Şirketimiz ve Derneğimiz zan altında kalmış, bilhassa ticaretimize yönelik haksız ve ölçüsüz taarruzların maalesef artmasına sebebiyet vermişti.

Şok Marketler İdare Şurası olarak; yapılan bu açıklamaları üslup ve usul açısından tasvip etmediğimizi tarafınıza bildiririz. Bu nedenle Sn. Galip Aykaç’ın dernek başkanlığı vazifesinde daha fazla kalması kesimin ve hepimizin temsil edildiği derneğimize ziyan vereceğinden, kendisinin bu misyondan ayrılması gerekliliğini bilgilerinize sunarız. Ayrılma süreci tamamlanana kadar Şok Marketler olarak dernek faaliyet ve toplantılarına süresiz olarak katılmayacağımızı ve alınacak kararların Şirketimizi bağlamayacağını beyan ederiz. Bu süreçte kendisi tarafından Şirketimizi ve Derneğimizi bağlayacak rastgele bir açıklama yapmamasını kıymetle rica ederiz.”

Ne olmuştu?

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, 22 Kasım günü, partisinin TBMM küme toplantısında yaptığı konuşmada, “Zincir marketlerde gün çok yapılan artırımların toplumsal ve ekonomik huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyiz. Daima artırım yapan zincir marketlerin FETÖ’yle irtibat ve alakasının titizlikle araştırılması gerektiğine de inanıyoruz. Milletimizin sırtına artırım kamburu yerleştirmek isteyenler her yerde bizi karşılarında bulacaktır” demişti.

Gıda Perakendecileri Derneği Lideri Galip Aykaç, “7. Private Label Zirvesi”ndeki konuşmasında, geçen yıl zincir marketlere ceza kesilmesi, iktidara yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarına ve MHP önderi Bahçeli’nin zincir marketlere ait telaffuzlarına ait, “FETÖ terör örgütüyle bizi tehdit eden parti önderlerine söyleyeceklerimiz var. Bu gazetecileri himaye edenlere, bizi gaye gösterenlere başaramayacaksınız diyorum. Bizim ülkeyi yönetenlerle bir problemimiz yok. Biz bu ülkenin temel taşlarıyız, bu temel taşları yerinden oynatmaya da bunların güçleri yetmez. Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan beşerler sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda yanıt vereceğim bilesiniz” demişti.

MHP Genel Lider Yardımcısı Semih Yalçın da “BİM İcra Konseyi Üyesi sıfatını taşıyan Galip Aykaç nam ahlaksız ve edepsiz hortumcu, piyasa spekülasyonuyla ceplerini dolduran birtakım süpermarketlerin kirli oyunlarının Genel Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli tarafından ifşa edilmesinden dolayı salyalarını akıtmış” karşılığını vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir