Stockholm’deki terör gösterilerinin ardından NATO’dan İsveç’e uyarı: PKK’yla mücadelede Türkiye ile işbirliği artırılmalı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik başlattığı hava harekatının akabinde terör örgütü PKK yandaşları İsveç‘te sahneye çıktı.

STOCKHOLM’DE MEYDANA İNDİLER

İlk olarak dün Başşehir Stockholm’de Segels Torg Meydanı’nda toplanan terör örgütü yandaşları, İsveç‘in ” Türkiye‘ye yönelik silah ambargosunu kaldırmasının” ve “Türkiye ile yapılan NATO anlaşmasının” iptalini istedi. PKK/YPG’yi simgeleyen paçavralar taşıyan göstericiler, “Pençe-Kılıç Hava Harekatı” operasyonunun durdurulması daveti yaptı.

PKK YANDAŞLARINDAN PROVOKATİF EYLEM

Provokatif aksiyonlar bununla sonlu kalmadı. PKK iltisaklı ögeler tarafından bugün Türkiye‘nin Stockholm Büyükelçiliği kançılarya binasına terör örgütü propagandası ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli imaj ve fotoğraflar yansıttı.

İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Olayın akabinde İsveç‘in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınandı. Herrström’e olayın soruşturulması daveti yapılırken, Türkiye- İsveç ve Finlandiya ortasında yapılan Üçlü Muhtıra’da kayda geçirilen taahhütler ışığında somut adımların atılması istikametindeki beklentiler iletildi.

“TERÖRLE ÇABA KONUSUNDA TÜRKİYE’YLE İŞBİRLİĞİ ARTIRILMALI”

İsveç devlet televizyonu SVT’ye konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın terör ve PKK üzere terör örgütleriyle çaba konusunda terör maddelerini sıkılaştırması ve Türkiye dahil NATO ile işbirliğini artırması gerektiğini söz etti. Stoltenberg, “Türkiye, terör taarruzlarına en çok maruz kalan NATO üyesi olduğu için kaygı duyuyor. Türkiye’nin terör akınlarına karşı kendini savunma hakkı var” dedi.

“ZAMAN ALMASI NORMAL”

Stoltenberg, İsveç’in ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak müracaatlarının onaylanmasının vakit almasının “normal” olduğunu belirterek, 30 üye ülkeden 28’inin şimdiden iki İskandinav ülkesine yeşil ışık yaktığını söyledi. Stoltenberg ayrıyeten, İsveç’in ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak müracaatlarında olağandışı olan şeyin “çok süratli ilerlemesi” olduğunu açıkladı.

ÜÇLÜ MUHTIRA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşmenin akabinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında “Üçlü Muhtıra” imzalanmıştı.

TERÖRLE UĞRAŞ YASA TASARISI ONAYLANMIŞTI

İsveç Parlamentosunda “terörle gayret yasa tasarısı” 16 Kasım Çarşamba günü onaylanmıştı. 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek maddede teröre bulaşan kümelerin örgütlenme özgürlüğü ve şov müsaadesi sınırlanırken, buna yönelik yeni kanunların çıkarılmasının önünün açılacağı belirtilmişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir