Suriye’de en çok can kaybı Cinderes’te yaşandı

Suriye’de de hissedilen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar, ülkenin kuzey batısında büyük yıkıma yol açtı. Sarsıntıdan kaçmayı başaran ve enkazdan kurtulan Suriyeliler, köy ve kasabaların etrafında çadır kampı kurdu. Kimi aileler ise iç savaş nedeniyle yıllardır kamp alanlarında kalan yakınlarının yanına yerleşti.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yapılan açıklamada, muhaliflerin denetimindeki bölgelerde 2 bin 274 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Zelzelenin meydana gelmesinin akabinde 4 gün boyunca, hudut bölgelerinde oluşan hasar nedeniyle yardımların birçok gönderilemedi. Rejim idaresi, global baskıların akabinde, Türkiye’den yardım konvoylarının ulaştırılabilmesi için Salı günü 2 hudut kapısını daha açtı.

Muhaliflerin denetimindeki enkaz alanlarında arama kurtarma çalışmaları sivil savunma örgütü Beyaz Kasklılar’a bağlı takımlar tarafından yürütülüyor. Örgüt tarafından yapılan açıklamaya nazaran, 40 köy ve kasabadaki toplam 550 konut büsbütün yıkıldı, bin 570’ten fazla binada ise büyük hasar meydana geldi. Toplam yaralı sayısı ise 2 bin 950 olarak açıklandı.

Suriye’de büyük yıkıma yol açan zelzelelerde en çok can kaybının yaşandığı bölge ise muhaliflerin denetimindeki Afrin’e bağlı Cinderes beldesi oldu. Beyaz Kasklılar tarafından yapılan açıklamaya nazaran Cinderes’te 513 kişi hayatını kaybetti, 831 kişi ise yaralandı. Cinderes’te enkaz altında kalanların kurtarılması için gayret devam ederken, harabeye dönen binaların etrafında çadırlar kuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir