Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın Ankara ziyaretinde ortak açıklamaya müdahale

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, evvelki gün Türkiye’ye resmi ziyarette bulunmuş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından merasimle karşılanmıştı. İki önderin görüşmesinin akabinde ortak bildiri yayımlandı.

Bazı haber ajansları, yayımlanan bildiriyi, saat 21.05 prestijiyle kamuoyuna servis etti. Lakin bir saat sonra basına yeni bir bildiri geçildi ve son yayımlanan bildirinin temel alınması istendi. Yayımlanan birinci ortak bildirideki “Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) 13 Ekim 2016 tarihli 5. Bakanlar Toplantısı Ortak Beyanatı’na atıfla, Türkiye-KİK Özgür Ticaret Mutabakatı müzakerelerinin ehemmiyetine değinmişlerdir” tabirlerinin son yayımlanan ortak bildiride yer almadığı görüldü.

TÜRKİYE TAKVİYE VERMİŞTİ

HASSASİYET GÖSTERDİ

Cumhuriyet’in edindiği bilgiye nazaran, ortak bildiride geçen Türkiye-Körfez İşbirliği Kurulu toplantısına ait tabirler, “Suudi Arabistan hassasiyeti” gerekçesiyle çıkarıldı. Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi’ne “Katar’ın da üye olduğunun” altı çizildi. Ayrıyeten ikinci defa yayımlanan bildirideki “İki taraf, bölgedeki güvenlik ve istikrarın desteklenmesine ve güçlendirilmesine katkıda bulunacak formda, bölgesel ve milletlerarası arenadaki kıymetli sıkıntılara ait işbirliğini, uyumu ve görüş alışverişini ağırlaştırma uğraşlarını teyit etmişlerdir. Taraflar, bölge ülkelerinin egemenliğinin ihlal edilmemesini vurgulamışlar ve bölge ülkelerindeki tüm krizlere siyasi tahlil bulunmasına, bölgeyi tansiyondan uzak tutacak ve güvenliği sağlayacak çalışmalara takviyelerini vurgulamışlardır” sözleri de dikkat çekti. Kelam konusu sözlerin de son yayımlanan ortak bildiriye yeniden Türkiye ve Katar ortasındaki bağlardan dolayı “Suudi Arabistan’ın hassasiyet göstermesi üzerine eklendiği” ileri sürüldü.

“İKİLİ TİCARİ ALAKALAR ARTACAK”

Dış Ekonomik İlgiler Kurulu’ndan (DEİK) yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı’nın ikinci oturumu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Suudi mevkidaşı Macid bin Abdullah Al Kasabi, Suudi Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih’in iştirakiyle gerçekleştirildi. Muş, “Ticari münasebetlerimiz artacaktır” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir