TMO Başkanı’ndan fındık üreticisine fiyat uyarısı

TMO İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, özgür piyasada fındık fiyatının 42 liraya kadar düştüğünü belirterek, “Serbest piyasadaki fiyat oynamalarına karşı üretici, direnmeli ve sabretmeli; TMO’dan kesinlikle fiyat almalı” dedi.

Fındıkta hasadı bitirip, kurutma sürecini tamamlayan üreticiler, pazara eser indirmeye başladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımlarına 22 Ağustos’ta randevulu sistemle başlanacağını duyurmasının akabinde randevu oluşturan üreticiler, fındıklarını teslim etmeye devam ediyor.

TMO, yeni dönem kabuklu fındık alım fiyatlarını yüzde 50 sağlam iç fındık temeline nazaran; Giresun kalite için kilosu 53 TL, levant kalite için 52 TL, sivri kalite için ise 51 TL olarak belirlerken, alımlar 31 Aralık’a kadar devam edecek.

TMO İdare Heyeti Lideri ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, hür piyasada fındık fiyatının 42 liraya kadar düştüğünü belirterek, “Serbest piyasadaki fiyat oynamalarına karşı üretici, direnmeli ve sabretmeli; TMO’dan kesinlikle fiyat almalı” dedi.

’42 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ’

Trabzon’da alım noktasını ziyaret eden Güldal, “Eğer devlet ve TMO bu fiyatları vermeseydi üretici daha aşağıda bir fiyatta satacaktı fındığını. Hür piyasada oluşan fiyatlarla ilgili üreticilerin yapması gereken sabırlı olsunlar” diye konuştu.

“1 haftada üretilen eserin hepsini ne TMO ne de rastgele bir kurum ve kuruluş alamaz” diyen Güldal, “31 Aralık tarihine kadar alımlarımız açık. Özgür piyasadaki fiyat oynamalarına karşı üretici direnmeli ve sabretmeli. TMO’dan kesinlikle fiyat almalı” diye konuştu.

100 BİN TONUN ÜZERİNDE RANDEVU

Güldal ayrıyeten, “Fındık alım kampanyamız ağır bir biçimde devam ediyor. 22 Ağustos tarihinde randevulu sistemle başladığımız fındık alımlarına bugün prestijiyle 100 bin tonun üzerinde randevu ile devam ediyoruz” dedi.

“100 bin ton randevunun yarısından birçoklarını da gerçekleştirdik. Randevularımız 31 Aralık tarihine kadar açık” diyen Güldal, “Şu anda piyasanın en yüksek fiyatı devletimiz tarafından TMO aracılığı ile üreticilerimize verilmektedir. Bütün Karadeniz olarak da TMO’ya büyük bir ilgi var. 50nin üzerinde fındık alım noktası var. Günlük 3 bin 500 ton civarında randevu veriyoruz. 2 bin 500 civarında da randevuya uygun olarak üretici eser teslim ediyor bize” diye konuştu.

FINDIKTA KALİTE KAYBI

TMO fındık alım kriterleri konusunda üreticilerin, sık sık esneklik yapılmasını talep ettiğini belirten Güldal, “Üreticilerin 2022 yılı prestijiyle fındık üretimi ve kurutması mevsim kuralları prestijiyle çok makul gitti ancak birtakım bölgelerde mevsimsel olarak birtakım sebeplerden ötürü fındıktaki kalite kayıpları kelam konusu oluyor” dedi.

“Bizim fındık alımlarında kriterlerimiz var” diyen Güldal, “Üreticiler bunu esnetmemizi istiyorlar ancak kriterlerin temelinin bir mantığı var. Bizim bu yıl 200 bin tona kadar fındık alma ihtimalimiz var. Biz bu fındıkları bu yıl pazara indirmeyeceğiz.

Bu yüzden saklama şartlarını değerlendirdiğimizde randımanı düşük olan fındıkla randımanı yüksek olan fındık bir ortaya konulduğunda kalite düşüklüğü ve fındıkta bozulmalar meydana gelebiliyor. Bu kriterler bunun için var” diye konuştu. (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir