Trump’ın avukatı ile FBI direktörü birbirine girdi

Trump’ın Florida’daki konutuna doküman sakladığı gerekçesiyle yapılan FBI baskını üzerinden dört gün geçerken taraflar sertleşiyor. Eski liderin avukatı Lindsey Halligan habersiz baskını “FBI yetkisini berbata kullandı” ve “ABD idaresi yozlaştı” diye yorumladı. FBI Yöneticisi Christopher Wray ise Trump destekçilerini gaye alan açıklamasında “acı verici ve tehlikeli” dedi.

Hafta başında Amerikan Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casuslarının, ABD’nin 45. Lideri Donald Trump’ın Florida’daki özel mülküne düzenlediği baskın ve sonrasında yaşanan gelişmeler birçok soru işaretini beraberinde getirdi.

ABD tarihinde eşine rastlanmayan olayda, onlarca FBI casusu, Trump’ın New York’ta bulunduğu sırada, eski Başkan’ın Florida Mar a Lago’daki kışlık ikametgahına habersiz baskın düzenlemiş başta özel kasasını olmak üzere yaptığı aramalar sonucu 10 kutu dokümana el koymuştu. 

Biden idaresi sessizliğini korurken, FBI’ın da suskunluğu baskının siyasi hedefli olduğu formunda ithamlara sebep oldu. Baskın aramayla ilgili pek çok karanlık nokta şimdi açığa çıkmazken, FoxNews’a aramanın ayrıntılarıyla ilgili bilgi veren Trump’ın avukatı Lindsey Halligan’ın açıklamaları, FBI’ın motivasyonuna ait soru işaretlerini artırdı. Arka arda yaşanan gelişmeler, ‘Kasım ayındaki orta seçimler öncesinde, Trump ve seçmen taban kışkırtılarak provoke mi edilmek mi isteniyor?’ sorusuna neden oldu.

SESSİZ SEDASIZ İŞİ BİTİRMEK İSTEDİLER

Baskın sonrası ABD medyasından Fox News’e açıklamalarda bulunan Trump’ın avukatı Lindsey Halligan, FBI vazifelilerinin baskın sırasında meskene girmesine müsaade vermediklerini açıkladı. Biden idaresinin denetimden çıktığını savunan Halligan, “Saat 11.00 civarında müvekkilimin Mar- a Lago’daki konutuna gittim. 30-40 kadar FBI ajanı vardı. Mülke sınırsız erişimleri vardı. Benimle konuşmayı ve beni içeri almayı reddettiler. Tek bildiğim, eski Başkan’ın yatak odası, ofisi ve bir depo odası olduğunu anladığım alanları arıyorlardı” dedi. FBI’ın yetkisini berbata kullandığını belirten Halligan, iç istihbarat servisinin rastgele meskenin her noktasını aradığını kaydetti. Halligan, “İstenen tüm dokümanlar daha evvel teslim edildi. Öteki doküman istiyorlarsa talep edebilirlerdi. Ve arama buyruğu saklı tutuldu. Gizli tutulan arama buyruğu alarak sessiz sedasız işi bitirmeye çalıştılar” sözlerini kullandı.

TRUMP DESTEKÇİLERİNİ AMAÇ ALDI

FBI Yöneticisi Christopher Wray, baskın sonrası kameraların karşısına geçti. FBI soruşturmasına yönelik soruları yanıtlamayı reddeden Wray, bunun yerine Trump destekçilerini gaye aldı. Eski Başkan’ı destekleyenler tarafından, FBI ve Adalet Bakanlığı’na karşı toplumsal medya üzerinden sarf edilen tenkit ve tehditleri “acı verici ve tehlikeli” olarak nitelendiren yönetici itidal davetinde bulundu. Wray’in açıklamaları Trump destekçileri tarafından toplumsal medyada sert bir lisanla eleştirildi.

DAVA AÇAN SAVCI TRUMP KARŞITI

Öte yandan New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın vergi kaçırdığını tez ettiği 3 yıldan fazla süren soruşturma kapsamında, Trump ve çocuklarını tabir vermeye çağırmıştı. Soruşturmayı açan James’in 2019’daki seçimler öncesinde Trump zıddı şovlarda uzunluk gösterdiği ortaya çıktı. 2017’de ABD’nin New York kentindeki Museviler ve göçmenlik aktivistleri tarafından düzenlenen mitingde, devrin New York Belediyesi Kamu Temsilcisi olan Letitia James konuşma yaparak eski Başkan’ı sert bir lisanla eleştirdi.

ONAYI BEN VERDİM

Cumhuriyetçilerin olayla ilgili maksat tahtasına koyduğu ABD Adalet Bakanı Merrick Garland baskılara dayanamayıp suskunluğunu bozdu. Garland, Trump’ın meskeninin arama buyruğunu ferdî olarak onayladığını açıkladı. Garland ayrıyeten mahkemeden de arama buyruğunun kamuoyuyla paylaşılmasını istedi. Öte yandan olayın örgüsüyle ilgili ayrıntılar da çıkmaya başladı. CNN’nin bahisten bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, haziran öncesinde büyük heyet tarafından çıkarılan celpten hareketle, federal müfettişlerle Trump tarafının 3 Haziran’da Mar-a-Lago’da görüştüğü ve oradan ulusal güvenliği ilgilendiren birtakım dokümanların alındığı kaydedildi. Haberde, FBI ve Adalet Bakanlığı yetkililerine, görüşme sırasında kelam konusu evrakların Trump yerleşkesinde nerelerde koruma edildiğinin gösterildiği, buradan alınan evraklarla Ulusal Arşiv ve Kayıtlar Yönetiminin kayıp dokümanlar üzerine açtığı cezai soruşturmayı Adalet Bakanlığına havale ettiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir