Tunus’ta polis şiddetine uğrayan gencin ölümü protesto edildi

İran’ın akabinde Tunus’ta da polis şiddetine karşı protestolar başladı. Tunus’ta polisten kaçarken yaralandığı tez edilen ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan gencin mevti üzerine Başkent’te 2 gündür şovlar düzenleniyor.

Tunus’ta polisten kaçarken yaralandığı tez edilen ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan gencin vefatı üzerine Başkent’te 2 gündür şovlar düzenleniyor.

Gece Başkent’in Tedamun ve İntılaka bölgelerinde toplanan göstericiler, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaklaşık 1 ay ağır bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybeden Malik es-Selim’in güvenlik güçleri tarafından gördüğü şiddet nedeniyle öldüğünü öne sürerek, olayı protesto etti.

Güvenlik güçleri, dağılmaları istikametindeki ikazlarına; taş, cam şişe, molotofkokteyli ve havai fişek atarak karşılık veren protestocuları dağıtmak için plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Tunuslu Malik es-Selimi, boyun ve sırtından aldığı yaralardan ötürü yaklaşık bir ay ağır bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti. Selimi, 14 Ekim’de son seyahatine uğurlandıktan sonra olayla ilgili Başkent’te şovlar başlamıştı.

Ölümüyle ilgili resmi makamlardan şimdiye kadar rastgele bir açıklama yapılmayan Selimi’nin “güvenlik güçlerinden kaçarken vurulduğu” ile “kaçarken tırmandığı duvardan düşerek yaralandığı” formunda farklı savlar lisana getiriliyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir