Türk F-16’larına Yunan tacizi! Anında karşılık verildi

Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye nazaran, NATO üyesi Yunanistan’a ilişkin savaş uçaklarının değerli bir NATO vazifesini yerine getiren Türk savaş uçaklarının vazifesini engellemek üzere şuurlu biçimde radar kilidi attıkları belirtildi.

Yunanistan tarafından yapılan bu tacizin, NATO’nun faaliyetlerini amaç alan bir teşebbüs olduğuna dikkati çeken kaynaklar, Yunanistan’ın, Türkiye’yi taciz edebilmek ismine NATO vazifelerini bile riske atmaktan geri durmadığını vurguladı.

YUNAN UÇAKLARI BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRILDI

Yunanistan’ın, Türk savaş uçaklarına radar kilidi atmasının çabucak akabinde gerekli karşılığın verildiği ve Yunan uçaklarının bölgeden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Ayrıca Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından mevzunun NATO makamlarına iletildiği ve Yunanistan askeri ataşesinin bakanlığa çağırılarak, NATO vazifesini tehlikeye atan Yunan uçaklarından ötürü reaksiyon gösterildiği kaydedildi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanlığınca da ilgili taraflar nezdinde diplomatik teşebbüslerde bulunulduğu aktarıldı.

Bu tıp bir tacizin müttefiklikle bağdaşmadığını vurgulayan kaynaklar, Yunanistan’ın gerginliği arttırma peşinde olduğuna dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir