Türk futbolu, Galatasaray maçında yaşananların şokunu atlatamıyor: Sivas’ta kara gece

Süper Lig’in 16. haftasında Galatasaray, deplasmanda Sivasspor’u 2-1 mağlup etti. Konut sahibi takımın iptal edilen golü ise maçın önüne geçti.

GOLÜN NEDEN İPTAL EDİLDİĞİNİ KİMSE ANLAMADI

Sivas spor, 50. dakikada Fredrik Ulvestad’ın golüyle maçta durumu 1-1’e getirdi. Lakin gol VAR’a takıldı. Yaklaşık 10 dakika VAR’da incelenen gol daha sonra hakem Erkan Özdamar tarafından iptal edildi. Lakin futbol kamuoyu golün iptaline dair hiçbir geçerli sebep bulamadı.

“SKANDAL”

Futbol yorumcuları hakemin kararını sert eleştirirken, eski hakem Deniz Çoban, yayıncı kuruluşta yaptığı yorumda, “Golün iptali yanlış. Burada skandal bir kusur mevcut. Bu kusur da VAR’ın.” sözlerini kullandı. Bir başka eski hakem Bünyamin Gezer ise, “İzliyorum izliyorum, gol neden iptal edildi, bir şey diyemiyorum.” dedi.

EZELİ RAKİP TARAFTARLARI ÇILDIRDI

Şampiyonluk yolunda Galatasaray ile çekişen Fenerbahçe’de ise taraftarlar, “Sivas’ta kara gece” etiketini toplumsal medyanın doruğuna taşıdı. İptal edilen gol için binlerce paylaşım yapılırken, Beşiktaş taraftarlarının da bu etiketi altında hakem Erkan Özdamar’a sert tenkitler yaptığı görüldü.

Futbol yorumcularının iptal edilen gol hakkında yorumları şöyle:

Bülent Yıldırım: VAR’da imajlar hakemin kararının yanlış olduğunu göstermedikçe, VAR konuma dahil olamaz. Bu bir VAR protokolu. İspat yoksa, hakemin kararına karışamazsınız. Bence VAR, kalecinin nerede olduğunu unuttu ve yanlış yaptı. Robin Yalçın’ın sağ ayağının, kaleye daha yakın olduğunu düşünmüş olabilirler. Nelsson kale direğinde ve geride Sacha Boey de var. O da hizada olabilir. Burada ofsayt varsa, VAR çizgi çeker. Kuşku varsa, monitörde izletir. VAR, Robin Yalçın’ın ofsayt olduğunu düşünüyor ancak yanlış. Burada ofsayt yok. Baştan sona yanlış bir uygulama. Sıra dışı bir kusur. Olmayan bir ofsayt verildi, inanamıyorum. Bence hakem de çözemedi lakin iptal etti.

Lale Orta: VAR çağırıyorsa, ispat lazım. Biz bunu göremedik. Kanıtlamadan neyi iptal ediyorsunuz? Taradım fakat ofsayt göremedim. Karar yanlış. VAR hakeminin yanılgısı kadar, orta hakemin kararı da yanlış.

Fırat Aydınus: Bu durumda ofsayt yok.

Ahmet Çakar: G.Antep’te Atilla Karaoğlan’dan sonra Sivas’ta Ekrem Özdamar ağır tetikçilik yaparak aldıkları FIFA kokartlarının diyetlerini rezilce ödüyorlar. Ey Özdamar askerlik yapmadın fakat harikulade tetikçilik yapıyorsun. Ey TFF Lideri Büyükekşi, sen bu işin neresindesin?

Bünyamin Gezer: İzliyorum izliyorum, gol neden iptal edildi, bir şey diyemiyorum.

Erman Toroğlu: Bunun neresi ofsayt? Diyelim ki ofsayt, VAR çizgisi nerede? Nereye çizdiniz abi? Bu konum unutulmazlar ortasına girecek, Galatasaray çok yara alacak.

Güntekin Onay: Burada 40 bireyiz, Sivasspor’un golünün neden iptal edildiğini hiçbirimiz anlamadık.

Feyyaz Uçar: Sivasspor’un golünü neden iptal ettiğini anlayamadık. Anlayan varsa anlatsın.

İlker Yağcıoğlu: VAR hakemi Özgüç Türkalp neden çağırdı, kimse anlamadı. 6 dakika izledi. Anlamadıysan, kararının gerisinde duracaksın.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir