Türkiye depremi dünyada manşet… Yunan ekip kahraman gibi karşılandı! BBC mucize bebek Yağız’ın hikayesini yazdı

Dünyanın gözü kulağı dünden beri zelzele bölgesinden gelecek haberlerde.

İngiliz Sky News bölgeden artık çok az sayıda mucize haberi geldiğinin altını çizdi ve ‘Mucizeler gitgide azalıyor. Hayat arayışı artık ölüleri onurlandırmak için bir girişim’ dedi.

Time, iki ülkedeki meyyit sayısının 33 bini aştığını ve Türkiye’de yıkılan binalardan sorumlu olan müteahhitlerin gözaltına alındığını yazdı.

‘Depremden sonra on binlerce kişi hala kayıp’ başlığı ile okurlarının karşısına çıkan Euronews, arama çalışmalarının devam ettiği bilgisini paylaştı.

YUNAN GRUP KAHRAMAN ÜZERE KARŞILANDI

İlişkilerin gergin olduğu Yunanistan’ın arama kurtarma grubu EMAK Türkiye’ye ulaşan birinci kafilelerden birisi olmuştu. Yunan grup dün gece geç saatlerde Atina’ya döndü.

CNN Yunanistan bu gelişmeyi ‘Türkiye’de zelzele: EMAK’ın Yunan kurtarıcıları kahraman olarak döndü’ başlığı ile okurlarına sundu.

In.gr, ‘yıkılan binaların müteahhitleri hakkında cezai kovuşturma başlatıldı’ dedi.

Bir öbür Yunan gazetesi Proto Thema ‘BM insani bir krizden korkuyor’ yorumunda bulundu.

BBC sayfasını mucize bebek Yağız’a ayırdı. Haberde ‘Türkiye ve Suriye’yi vuran şiddetli sarsıntıların üzerinden bir hafta geçti. Fakat acı ve ümitsizliğin ortasında, “mucizevi” kıssalar de var. Bu da onlardan biri’ denildi.

BLINKEN TÜRKİYE’YE GELİYOR

Middle East Eye ‘Üst seviye ABD’li diplomat dayanışma göstermek için gelecek hafta ziyaret edecek’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Haberde şu tabirlere yer verildi;

‘Middle East Eye’a konuşan iki Türk kaynağına nazaran, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, sarsıntının vurduğu NATO müttefiki ile dayanışma göstermek için önümüzdeki hafta Türkiye’yi ziyaret edecek.’

KENDİ YARDIMLARINI SAĞLADILAR

Katar merkezli Al Jazeera ‘Türkiye’de zelzelenin vurduğu Gaziantep’te hayatta kalanlar bir arada’ başlıklı haberinde ‘İnsanlar bu harap olmuş kentte yardım sağlamak ve mahalle mahalle bir müdahale düzenlemek için bir ortaya geliyor’ dedi.

Haberde hava şartları ve sarsıntı nedeniyle harap olan yıllar nedeniyle yardım ulaştırmanın beklenenden uzun sürdüğünün altı çizildi ve ‘Sivillerin birçoğu birbirlerine yardım etmek ve dayanak olmak için mahalle mahalle bir müdahale düzenleyerek ellerinden geldiğince kendi yardımlarını sağladılar’ denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir