Türkiye ile Rusya arasında ruble diplomasisi: Piyasalar rahatlayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Rusya Merkez Bankası yetkilileri bir ortaya gelecek ve bahsin ayrıntılarını görüşecek. Görüşmenin akabinde doğal gaz konusunda “Ruble ile ödeme” prosedürleri kıymetlendirilerek, ödemelerin nasıl yapılacağı şekillendirilecek.

GÖRÜŞME TRAFİĞİ BAŞLAYACAK

Merkez Bankalarının görüşme trafiği bittikten sonra, iki ülkenin Hazine Bakanlıkları ile Güç Bakanlıkları, öteki olağan süreci devam ettirecek. Ruble ile ödeme kararının mevcutta devam eden doğal gaz kontratlarını kapsayıp kapsamayacağı da görüşmelerden sonra netlik kazanacak.

PİYASALARI RAHATLATACAK

Bu ortada, gelecek periyotta “Ruble ile ödeme” kararının yalnızca doğal gazda değil, öteki ticari alanlarda da uygulanabileceği belirtiliyor. Ruble ile ödeme kararının piyasaları olumlu etkilemesi de bekleniyor.

TÜRKİYE İLE RUSYA’NIN GENİŞ TİCARET HACMİ VAR

Türkiye geçen yıl 58 milyar 704 milyon metreküp doğal gaz ithal ederken, ithal edilen doğalgazın yüzde 44,87’si 26 milyar 343 milyon metreküpü Rusya’dan geldi. İki ülkenin anlaştığı alım fiyatı üzerinden, önemli bir dolar rezervinin kasada kalması bekleniyor. Türkiye ile Rusya ticareti doğal gaz ile hudutlu değil. 2021’de Rusya’ya yapılan ihracat yüzde 28,2 artışla 5,8 milyar dolara çıkarken, ihracattaki esas eserler turunçgiller, karayolu taşıtları için aksam ve kesimler ve taze meyveler olarak sıralandı. Birebir yıl Rusya’dan yapılan ithalat ise yüzde 62,4 artarak 28,9 milyar dolar olmuştu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir