Ukrayna ordusu ile Zelenskiy arasında gerilim! “Bensiz karar almasınlar”

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgal teşebbüsü sürerken ordu ile Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ortasında askerlik zelzelesi yaşandı. Ordu yeni kısıtlamaların devreye gireceğini duyurunca bu adım Zelenskiy’i sinirlendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı 24 Şubat’ta başlattığı işgal teşebbüsü devam ediyor. Rus ordusunun kritik kentleri ele geçirmiş durumda. Son olarak Lysychank’ı ele geçiren Rus ordusu bölgede denetimi sağladı.

SAVAŞIN YENİ ADRESİ BELİRLİ OLDU

Ukrayna ordusu ise Donbas’ın ikinci kesimi olan Donetsk için savunmaya hazırlandığı öğrenildi lakin Rus akınları altında direnen ordu ile Zelenskiy ortasında sarsıntı yaşandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri dün yaptığı açıklama ile yeni kısıtlamaların devreye gireceğini duyurdu. Açıklama yeni kısıtlamaların askerler, yedekler ve askerlik hizmetine tabi öteki şahıslar için devreye gireceğini duyurdu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri başkomutanı Valeri Zaluzhni bu kararı ‘Sevgili vatandaşlar, askerler ve askerlik hizmetinden sorumlu olanlar! Size savaşın sürdüğünü hatırlatıyorum. Ülkenizin size gereksinimi var. Askerlik kaydını şimdi yaptırmamış yahut yenilememiş olan herkesin bu süreci yapması gerekmektedir. İlçe ve bölgelerinizi terk etmeyi planlayanların, bölge alım ve toplumsal takviye merkezinden müsaade almaları gerekmektedir.’ halinde duyurmuştu.

Açıklamada bu bireylerin ikamet yerlerini terk etmelerinin yasak olduğu vurgulandı. Ülkede toplumsal medyada da pek çok kişi bu karara reaksiyon gösterdi.

Dün gece ulusa sesleniş konuşmasında Zelenski’nin hudutlu olduğu gözlenen, Ukrayna başkanı kendisine danışılmadan alınan bu kararın ‘birçok tartışmaya’ neden olduğunu belirtti.

Zelenski kelamlarına şöyle devam etti;

‘Böyle bir kararla ilgili farklı değerlendirmeler olduğunu görüyorum. Toplumda yanlış anlaşılma ve hatta infial var. Halka bunu çözeceklerime dair kelam veriyorum. Genelkurmay’dan gelecekte bensiz bu çeşit kararlar almamasını istiyorum’ tabirlerini kullandı.

ZELENSKİY KAMERALAR ÖNÜNDE KARARI ELEŞTİRDİ

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski ise kameralar önüne geçip bu karardan habersiz olduğunu belirtti ve eleştirdi.

Ukrayna’da Donetsk ve Luhansk bölgeleri Donbas isimli alanı oluşturuyor. Savaştan evvel Rusya önderi Vladimir Putin Luhansk ve Donetsk bölgelerinin bağımsızlığını tanımıştı.

Zelenski açıklamasında;

‘Böyle bir kararla ilgili farklı değerlendirmeler olduğunu görüyorum. Toplumda yanlış anlaşılma ve hatta infial var. Halka bunu çözeceğime dair kelam veriyorum. Genelkurmay’dan gelecekte bensiz bu çeşit kararlar almamasını istiyorum’ sözlerini kullandı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir